ΑμεΑ

Χάλκινο η Πασχαλίδου στο γερμανικό γκραν πρι

Η Θεοδώρα Πασχαλίδου συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην κλάση J1 του τζούντο καθώς συμμετείχει στο γκραν πρι της Χαϊδελβέργης στη Γερμανία με την στήριξη της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής και επιστρέφει στην Ελλάδα με το χάλκινο μετάλλιο.

Η Ελληνίδα Παραούμπιονίκης του τζούντο, στοιν κρίσιμο αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στην Τουρκάλα Ουσλού Χατζαντιπούρ, επικράτησε στο χρυσό σκορ περνώντας βαζάαρι με λαβή χαράι μάκι κόμι. Νωρίτερα, είχε νικήσει την Ιαπωνέζα Μινάκο Τσουσίγια αλλά στον ημιτελικό ηττήθηκε από το Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη και κορυφαία τζουντόκα της κατηγορίας, Λι Λιου (Κίνα). Με το χάλκινο μετάλλιο η Πασχαλιδου πρόσθεσε σημαντικούς πόντους στο Παραολυμπιακό ράνκιγκ και παραμένει εντός πρόκρισης καθώς βρίσκεται στη 2η θέση έχοντας τους διπλάσιους από την επιλαχούσα για την πρόκριση.
Στη Γερμανία βρέθηκε και η Εμμανουέλα Μασούρου που αγωνίστηκε στην κατηγορία των 48κ J1. Ηττήθηκε από την Ιαπωνέζα Σιζούκα Χανγκάι αλλά παραμείνει πολύ κοντά στην πρόρκιση για τους Παραολυμπιακούς, ενώ στα +90κ J1 αγωνίστηκε και ο πολύπειρος Θεόκλητος Παπαχρήστος που είναι και ο προπονητής της Πασχαλίδου, χάνοντας στον πρώτο γύρο από τον Μολδαβό Ίον Μπάσοκ.