ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Χάλκινο μετάλλιο για την Γκουντούρα!

Μετά το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Φιλιππούπολης η Δώρα Γκουντούρα είναι ξανά στο βάθρο και αυτή τη φορά σε αυτό των 3ων ευρωπαϊκών αγώνων που φιλοξενούνται στην Πολωνία.

Εξαιρετική ξιφασκία για ακόμα μια φορά από την αθλήτρια του Θανάση Δελενίκα. Η Γκουντούρα όπως και στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ξεκίνησε την παρουσία από τους ομίλους όπου είχε 4 νίκες και 2 ήττες και με αυτόν τον τρόπο προκρίθηκε στο κυρίως ταμπλό. Πρώτη της αντίπαλο στον γύρο των 30 ήταν η Ιρίνα Σκούκλα (Τουρκία), η οποία δεν προκάλεσε κανένα απολύτως πρόβλημα στην Ελληνίδα πρωταθλήτρια και συνέχισε στο ταμπλό των 16. Εκεί την περίμενε η Μαλγκορτζάτα Κόζατσουκ (Πολωνία) που προσδοκούσε να πάρει την ρεβάνς από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αλλά η Γκουντούρα δεν την το επέτρεψε και με σκορ 15-13 πέρασε στα προκριματικά. Σε αυτόν τον γύρο αντιμετώπισε μία άλλη Πολωνέζα, την Αντζέλικα Βατόρ, η οποία δεν μπόρεσε να εμποδίζει την πορεία της Γκουντούρα προς το μετάλλιο, αφού ηττήθηκε με 15-4. Στα ημιτελικά η 26χρονη έπαιξε με την Ιλίνκα Πάντις και στο παιχνίδι που εξελίχθηκε ανάμεσά τους η Ιταλίδα πήρε τη νίκη μετά από δυνατό αγώνα που έφτασε μέχρι το 14-14 αλλά ολοκληρώθηκε 15-14 υπέρ της. Μετά από αυτή την ήττα η Γκουντούρα έμεινε στην 3η θέση και έκανε δικό της το χάλκινο μετάλλιο.

Η Δέσποινα Γεωργιάδου είχε 5 νίκες και 1 ήττα στους ομίλους και στο ταμπλό των 32 έπαιξε με την Έλενα Χερνάντεζ (Ισπανία), την οποία και κέρδισε με 15-5. Στην συνέχεια κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Βατόρ αλλά αποκλείστηκε με 15-11 και έτσι έλαβε την 10η θέση στην διοργάνωση. Στην σπάθη των γυναικών συμμετείχαν ακόμα και οι Μαρίνα Παΐζη και Κλαίρη Μπένου που ολοκλήρωσαν στην 42η και 46η θέση αντίστοιχα.