Challenge Cup ανδρών: Θρίαμβος Ολυμπιακού στο Σοργκούτ!

Οι ερυθρόλευκοι στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του Challenge Cup, επικράτησαν με 3-0 στο Σοργκούτ της ομώνυμης τοπικής ομάδας και πλέον βρίσκονται αγκαλιά με την πρόκριση τους στον τελικό, καθώς στον επαναληπτικό της επόμενης εβδομάδας (21/3) χρειάζονται δύο σετ.

O Ολυμπιακός έκανε μία ακόμη πειστική εμφάνιση και σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα δεν επέτρεψε στους Ρώσους να τον απειλήσουν φτάνοντας με άνεση στο θριαμβευτικό 3-0.
Ένα νεκρό σημείο είχε ο Ολυμπιακός, στις αρχές του α’ σετ όταν το 7-10 έγινε 10-10, αλλά μετά το 13-13 οι ισορροπίες αποκαταστάσθηκαν, η Ελληνική ομάδα ξέφυγε με 14-16, 17-20 και πήρε το σετ αποκτώντας ακόμη μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση.
Ο Ολυμπιακός έχοντας πολύ εύκολη την αλλαγή (τελείωσε το ματς με 63% αποτελεσματικότητα την επίθεση, τρομερό ποσοστό για την κρισιμότητα του αγώνα) δεν άφηνε τους Ρώσους να ελπίζουν, δεν τους επέτρεψε ποτέ να πάρουν ένα σοβαρό προβάδισμα και στο γ’ σετ ήταν καταιγιστικός φτάνοντας στον θρίαμβο.
«Είμαι πολύ χαρούμενος για την εμφάνιση της ομάδας μας σήμερα. Παίξαμε με μεγάλη συγκέντρωση και ήμασταν πολύ καλοί στο σερβίς και στην επίθεση με προσοχή στο τακτικό κομμάτι. Ελέγξαμε το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια και πήραμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα ενόψει του επαναληπτικού, ωστόσο πρέπει να μείνουμε προσγειωμένοι. Κάναμε το πρώτο βήμα αλλά πρέπει να το συνεχίσουμε με σοβαρότητα για να βρεθούμε στον τελικό”, είπε μετά το τέλος του αγώνα ο Φερνάντο Μουνιόθ και συμπλήρωσε: ” Έχουμε μπροστά μας μια ιστορική ευκαιρία να βρεθούμε ξανά σε ευρωπαϊκό τελικό μετά από χρόνια για αυτό χρειαζόμαστε στις 21 Μαρτίου τους φιλάθλους να γεμίσουν το Ρέντη και να μας βοηθήσουν απέναντι στη Ρώσικη ομάδα που είναι πολύ έμπειρη».
Τα σετ: 21-25, 21-25, 19-25.
Σοργκούτ (Χαμπιμπούλιν) Ιγκνατίεφ 1 (1 μπλοκ), Κρισμάνοβιτς 12 (8/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τσεφράνοφ 3 (3/7 επ.), Ούρσοφ 7 (6/13 επ., 1 άσο, 52% υπ.-33% άριστες), Ιβάνοφ 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Σαφόνοφ 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Αντρέεφ –λ (39% υπ.-22% άριστες) / Πλατόνοφ 2 (2/6 επ., 57% υπ.-14% άριστες), Γκλιβένκο 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ), Μπιέλιτσα 0 (0/6 επ.), Χαμπιμπούλιν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).
Ολυμπιακός (Μουνιόθ) Οϊβάνεν 13 (12/22 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Ντρζίγκα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 14 (13/21 επ., 1 άσο, 52% υπ.-36% άριστες), Ράουβερντνικ 9 (9/13 επ., 40% υπ,-20% άριστες).