Challenge Cup γυναικών: Ερυθρόλευκες τσαρίνες!

Μετά από ένα απίστευτο και γεμάτο ανατροπές παιχνίδι, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 την Ντινάμο Κράσνονταρ στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup κι απέκτησε μικρό, αλλά σημαντικό προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού που θα γίνει την επόμενη Τετάρτη στην Ρωσία.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο δύο φορές καθώς η Κράσνονταρ ενώ ήταν μπροστά με 1-2 σετ, στο δ’ ξέφυγε με 6-14, ωστόσο τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς επέστρεψαν και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ, με την Ντινάμο στο 5ο σετ να προηγείται με 3-8. Και πάλι όμως οι ερυθρόλευκες δεν το έβαλαν κάτω και με ένα εκπληκτικό σερί 12-5 πήραν τη νίκη.
Για τον Ολυμπιακό, όπως και στους “16” κόντρα στην Ταργκοβίστε από την Ρουμανία, το πρόβλημα ήταν η προσαρμογή στα πραγματικά δεδομένα ενός υψηλού απαιτήσεων αγώνα, λόγω του αδύναμου ελληνικού πρωταθλήματος.
Όπως γράψαμε και χθες η Κράσνονταρ μπορεί να ήταν φέτος ουραγός στη Ρωσία, αλλά δεν ήταν αμελητέα ποσότητα και προηγήθηκε εύκολα με 0-1, για να απαντήσει όμως εξίσου εντυπωσιακά ο Ολυμπιακός κατακτώντας το β’ σετ με 25-14.
Το τρίτο σετ φάνηκε ότι θα είναι το καθοριστικό του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να κάνει 6 λάθη, να δέχεται 4 μπλοκ και να έχει μόλις 39% στην επίθεση, αλλά παρόλα αυτά να μετατρέπει το 17-21 σε 21-21 όμως στο 23-24 ένα μπλοκ στη Χίπε έδωσε το προβάδισμα στην Ντινάμο.
Οι Ρωσίδες στο δ’ σετ ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 0-5 και με το σκορ στο 5-14 όλα έμοιαζαν χαμένα… Κι όμως ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη! Μείωσε αρχικά σε 9-14 με την απίστευτη Λαμπρούση (θα πούμε παρακάτω τι έκανε) και στο 11-16 με την Χριστοδούλου στο σερβίς έτρεξε σερί 10-0 (15-2 συνολικά από 5-14) και προηγήθηκε μέσα σε αποθέωση 20-16 για να στείλει το ματς το τάι μπρέικ!
Η Κράσνονταρ παρά το σοκ της ισοφάρισης με πίεση στο σερβίς προηγήθηκε 3-8 στο 5ο σετ, όμως με την αλλαγή γηπέδου η Χίπε έγινε Χριστοδούλου, πήγε στο σερβίς και έφυγε όταν το σκορ έγινε 10-8 (!!!), με το ατομικό μπλοκ της Γιώτα να διαμορφώνει το 14-12 και την Χίπε να τελειώνει το απίθανο ράλι στην τελευταία φάση διαμορφώνοντας το 15-13!!!
Η Γερμανίδα σταμάτησε στους 29 πόντους, ωστόσο αυτό που έκανε σήμερα η Λαμπρούση ήταν απίστευτο! Είχε 18 πόντους με 18 πόντους με 14/15 επιθέσεις, 1 άσο, 3 μπλοκ και το μοναδικό της λάθος ήταν μια κακή υποδοχή!!!
Τα σετ: 18-25, 25-14, 23-25, 25-19, 15-13.
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (4/8 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Λαμπρούση 18 (14/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Νιέμερ 16 (12/24 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 34% υπ.-24% άριστες), Πολ 13 (8/33 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 71% υπ.-52% άριστες), Χίπε 29 (24/45 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (1/1 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κονόμι-λ (32% υπ.-29% άριστες) / Βλαχάκη.
Κράσνοταρ (Ουσίκοφ) Πιπουνίροβα 11 (9/23 επ., 2 άσοι), Περεπέλκινα 16 (12/21 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Νόσοβα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ποντσκαλνάια 20 (12/23 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Σάσκοβα 9 (6/20 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ.-30% άριστες), Σπερσκάιτε 16 (13/41 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 23% υπ.-13% άριστες), Τρετιάκοβα-λ (64% υπ.-32% άριστες) / Μπίμπινα-λ, Μπιάρντα, Σμιρνόβα 1 (1/1 επ.), Μισάγκινα, Μπογκόβσκαγια.