Champions League ανδρων: Η Χέμπαρ του Αλεξίεφ αντίπαλος του Ολυμπιακού!

Η πρωταθλήτρια Βουλγαρίας Χέμπαρ Πάζαρντζικ έκανε την ανατροπή κι επικρατώντας με 3-1 (15-25, 25-21, 25-16, 25-22) της Σαχτιόρ Σολιγκιόρσκ στη Λευκορωσία πέρασε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι Λευκορώσοι είχαν νικήσει με 3-2 στη Βουλγαρία, αλλά στον σημερινό αγώνα η Χέμπαρ μ’ έναν εκπληκτικό Τοντόρ Αλεξίεφ παρόλο που έχασε εύκολα το πρώτο σετ, έφερε τούμπα το ματς και πήρε την πρόκριση.

Ο 38χρονος ακραίος, ο οποίος αγωνίστηκε για μία διετία στον Ολυμπιακό και είναι από τους πλέον αγαπητούς ξένους που έχουν φορέσει την ερυθρόλευκη φανέλα, ήταν συγκλονιστικός καθώς τελείωσε το ματς με 22 πόντους έχοντας 21/29 επιθέσεις (72%!!!) και 1 μπλοκ, ενώ εξίσου εντυπωσιακός ήταν κι ο 33χρονος (και ύψους μόλις 1.85) Ιταλός ακραίος Τζάκοπο Μασάρι που είχε 17 πόντους με 17/24 επιθέσεις και κανένα λάθος σε 32 υποδοχές.

Στο ρόστερ της Χέμπαρ υπάρχουν επίσης ο πολύπειρος κεντρικός Βίκτορ Γιοσίφοφ, ο σπουδαίος Τέντι Σαλπάροφ (από τα κορυφαία λίμπερο) κι ο Καναδός διαγώνιος Μπράντλεϊ Γκίντερ, ενώ στον πρώτο γύρο απέκλεισε στο χρυσό σετ την Ισπανική Λας Πάλμας (ήττα με 3-0 στην Ισπανία, νίκη με 3-1 στο Πάζαρντζικ).

Το εντυπωσιακό δε είναι ότι αυτές οι δύο προκρίσεις με ισάριθμες ανατροπές έγιναν χωρίς η Χέμπαρ να έχει τον προπονητή της καθώς ο 65χρονος Ιταλός Καμίλο Πλάσι, απουσίαζε λόγω ασθένειας (χωρίς να έχει διευκρινιστεί ακριβώς τι) κι από τα τέσσερα ματς με τον Αργεντινό βοηθό του Εστεμπάν Μπλάνκο Κόστα να τον αντικαθιστά επάξια…

Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί την επόμενη εβδομάδα στην έδρα της Χέμπαρ κι ο δεύτερος αγώνας στην μεθεπόμενη στο κλειστό του Ρέντη με τη νικήτρια ομάδα να παίρνει το εισιτήριο για τους ομίλους.