Χειμερινοί αγώνες 2023: Όριο και πανελλήνιο ρεκόρ η Βασιλάκη

βασιλακη

Η 17χρονη κολυμβήτρια ξεπέρασε τα όριά της στην γρήγορη σειρά των 800μ ελεύθερο και αφού κατέρριψε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων έπιασε και το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών.

Στην τελευταία μέρα των χειμερινών αγώνων του 2023 που φιλοξενούνται στο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ η Άρτεμις Βασιλάκη έκλεψε την παράσταση. Πριν δοθεί η εκκίνηση είχε ατομικό ρεκόρ στα 800μ ελεύθερο 8:45.33, αλλά τερμάτισε την κούρσα της σε 8:41.87 και βελτίωσε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων σχεδόν κατά τέσσερα δευτερόλεπτα. Το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου είναι 8:43.08. Η γρηγορότερη του σημερινού αγώνα ήταν η Ντενίζ Ερτάν (Τουρκία) με 8:37.38, ενώ δεύτερη ταχύτερη Ελληνίδα ήταν η Μαρία Ζαφειράτου με 8:51.90 και τρίτη η Αντωνία Ρακοπούλου με 9:08.25.