Χειμερινοί αγώνες 2023: Αποτελέσματα τελικών 3ης μέρας

Η αυλαία έπεσε στο ΟΑΚΑ και οι χειμερινοί αγώνες για το έτος του 2023 ολοκληρώθηκαν με εντυπωσιακό τρόπο, διότι είχαμε εκπλήξεις και σπουδαίες εμφανίσεις από τη νέα γενιά κολυμβητριών της χώρας μας.

100μ ελεύθερο γυναικών
Μία καθαρή νίκη χωρίς να απειληθεί από της αντιπάλους της εξασφάλισε η Κάλια Αντωνίου στον τελικό των 100μ ελεύθερο. Η Κύπρια που αγωνίζεται για τον ΠΑΟΚ ήταν πρώτη με χρόνο 55.57, ενώ τον ρυθμό της προσπάθησε να ακολουθήσει η Ζαχαρούλα Καλογέρη που τελικά ήταν δεύτερη με 57.22 και στην τρίτη θέση τερμάτισε η Άννα Αυγούστα Βλάχου με 57.27.

100μ ελεύθερο ανδρών
Μετά την πρώτη θέση στα 100μ και 200μ ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου αναδείχθηκε νικητής και στο 100άρι ελεύθερο με χρόνο 49.59. Ο Τόμας Λούκμινας (Λιθουανία) πήγε να του κλέψει την πρώτη θέση αλλά τελικά τερμάτισε δεύτερος με 49.62 και η τριάδα έκλεισε με τον Παναγιώτη Μπολάνο και το 50.01. Τρίτος από τις ελληνικές συμμετοχές ολοκλήρωσε ο Χρήστος Παπαδόπουλος με 50.89.

50μ πρόσθιο γυναικών
Η Μαρίλεια Δρασίδου έχασε για λίγο το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου, αφού με 31.40 τερμάτισε πρώτη αλλά το όριο ήταν 31.33. Δεύτερη σε αυτή την κούρσα ήταν η Χαρά Αγγελάκη με επίδοση 32.03 και τρίτη η Ελένη Κοντογεώργου με 32.11.

50μ πρόσθιο ανδρών
Ο Εμρέ Σαξί πραγματοποίησε έναν γρήγορο αγώνα και τερμάτισε πρώτος με 27.20. Από τις ελληνικές συμμετοχές ταχύτερος ήταν ο Γιώργος Ασπουγαλής με το 28.01 και τον ακολούθησαν οι Κώστας Μερετσόλιας και Σπύρος Γκικόπουλος με 28.15 και 28.31 αντίστοιχα.

200μ πεταλούδα γυναικών
Εναντίον του χρονομέτρου κολύμπησε η Γεωργία Δαμασιώτη στον τελικό των 200μ πεταλούδα και με 2:12.56 κατέκτησε την πρώτη θέση. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Δανάη Καπρινή με 2:16.87 και στην τρίτη η Βαρβάρα Γκιουζέπα Πετροπούλου με 2:16.88.

200μ πεταλούδα ανδρών
Ο Ιάσονας Ρούτουλας ήταν ο μεγάλος νικητής στο 200άρι πεταλούδα και το χρονόμετρο κατέγραψε 2:04.48, ενώ στην δεύτερη θέση ο Γιώργος Καλούδης έκανε 2:06.57 και στην τρίτη ο Παναγιώτης Ζαράκας 2:07.39.

50μ ύπτιο γυναικών
Μία σπουδαία νίκη σημείωσε η Δέσποινα Πυρίλη. Η 15χρονη κολυμβήτρια με χρόνο 28.80 κέρδισε την Νόρα Δράκου, την πολυνίκη του αγωνίσματος στην Ελλάδα, η οποία τερμάτισε δεύτερη με 28.94. Στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε η Ηλέκτρα Μαγκώτσιου με 29.61. Ο χρόνος της Πυρίλη είναι κάτω από το όριο για το ευρωπαϊκό εφήβων – νεανίδων του 2023 αλλά το είχε πιάσει ήδη από τα Αλεξάνδρεια όταν έκανε νέο πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων με 28.71.

50μ ύπτιο ανδρών
Ταχύτερα όλων τερμάτισε στο 50άρι ύπτιο ο Μάντας Καουσπέντας (Λιθουανία) με 25.07, αλλά ταχύτερος Έλληνας κολυμβητής ήταν ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης με το 25.22. Ο Τάσος Κούγκουλος σημείωσε 25.43 και ο Φίλιππος Ανδριαδάκης 26.28.

200μ μεικτή γυναικών
Η Νικολέτα Παυλοπούλου επικράτησε στο 400άρι μεικτή με χρόνο 2:19.41 και ήταν η μοναδική κάτω από το 2:20. Η Αφροδίτη Γιανέρη με 2:20.46 κατέκτησε την δεύτερη θέση και η Μαρία Στρατάκη την τρίτη με 2:22.40.

200μ μεικτή ανδρών
Ο Μπέκε Σάκα (Τουρκία) ήταν ο μόνος κολυμβητής που σημείωσε επίδοση κάτω από τα δύο λεπτά και συγκεκριμένα τερμάτισε σε 1:59.10. Ο Γιγκίτ Οκτάρ (Τουρκία) ήταν δεύτερος με 2:01.98 και ο Δανιήλ Γιουρτζίδης τρίτος με 2:01.98. Ο Βασίλης Σοφικίτης κατέγραψε 2:03.01 και ο Απόστολος Παπαστάμος 2:03.06.

800μ ελεύθερο γυναικών
Η Άρτεμις Βασιλάκη έκλεψε την παράσταση, αφού πριν δοθεί η εκκίνηση είχε ατομικό ρεκόρ στα 800μ ελεύθερο 8:45.33, αλλά τερμάτισε την κούρσα της σε 8:41.87 και βελτίωσε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων σχεδόν κατά τέσσερα δευτερόλεπτα. Το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου είναι 8:43.08, επομένως θα είναι και αυτή στην ελληνική αποστολή. Η γρηγορότερη του σημερινού αγώνα ήταν η Ντενίζ Ερτάν (Τουρκία) με 8:37.38, ενώ δεύτερη ταχύτερη Ελληνίδα ήταν η Μαρία Ζαφειράτου με 8:51.90 και τρίτη η Αντωνία Ρακοπούλου με 9:08.25.

800μ ελεύθερο ανδρών
Μονομαχία μεταξύ του Δημήτρη Μάρκου και του Μερτ Κιλαβούζ είχαμε στην γρήγορη σειρά των 800μ ελεύθερο και νικητής αναδείχθηκε ο Τούρκος κολυμβητής. Ο Κιλαβούζ τερμάτισε σε 7:58.11, ενώ ο Μάρκος σε 7:58.34. Ο Βασίλης Κακουλάκης τερμάτισε σε 8:07.69 και ο Γιάννης Σκαρής σε 8:26.15.