ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

ΧΡΥΣΗ η Κορακάκη στο Μπακού!

Καθαρή αξία η Άννα Κορακάκη, καθώς πριν από λίγα λεπτά κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο του Μπακού, διευρύνοντας με αυτόν τον τρόπο την συλλογή των μεταλλίων της και αποδεικνύοντας γιατί είναι μεγάλο όνομα στην σκοποβολή.

Η χρυσή Ολυμπιονίκης του Ρίο το 2016 νίκησε την χρυσή Ολυμπιονίκη της Αθήνας το 2004. Η Άννα Κορακάκη και η Ολένα Κόσταβιτς (Ουκρανία) αντιμετώπισαν η μία την άλλη στον τελικό των 10μ αεροβόλου πιστολιού. Από το ξεκίνημα του αγώνα οι δυο τους προηγήθηκαν στην βαθμολογία, αλλά στο τέλος ήταν η Ελληνίδα πρωταθλήτρια που άντεξε την πίεση και με 241.3 πόντους πήρε τη νίκη. Έτσι, η Κόσταβιτς περιορίστηκε στην δεύτερη θέση με 240.6 πόντους και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ριθμ Σανγκγουάν (Ινδία) με 219.1 πόντους.
Η Χριστίνα Μόσχη έδωσε και αυτή με την σειρά της τον αγώνα της στο παγκόσμιο κύπελλο του Μπακού. Η 20χρονη κατάφερε να συγκεντρώσει 573 πόντους στα προκριματικά και η βαθμολογία αυτή την κατέταξε στην 25η θέση ανάμεσα σε 104 αθλήτριες.
Στους άνδρες, η τριάδα των νικητών αποτελούνταν από τους Σατζάντ Πορχοσεϊνί Λαφμετζάνι (Ιράν) με 240.2, Όλεχ Όμελτσουκ (Ουκρανία) με 239.8 και Ρόμπιν Βάλτερ (Γερμανία) με 217.6. Ο Διονύσης Κορακάκης ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην 89η θέση με 568 βαθμούς, ενώ ο Γιώργος Γαμπιεράκης ήταν 95ος με 565 βαθμούς.
Επόμενος αγώνας για τα ελληνικά χρώματα σε αυτό το παγκόσμιο κύπελλο είναι αύριο με το μεικτό ομαδικό των 10μ αεροβόλου πιστολιού, όπου θα αγωνιστούν τα αδέρφια Κορακάκη και το δίδυμο Μόσχη – Γαμπιεράκης, και θα διεκδικήσουν την πρόκριση τους στον τελικό και ύστερα το μετάλλιο.