ΤΖΟΥΝΤΟ

Γκραν σλαμ Άμπου Ντάμπι: Χρυσή η Τελτσίδου, μπήκε στην Ολυμπιακή πρόκριση!

Τρομερή εμφάνιση από την Ελισάβετ Τελτσίδου στο γκραν σλαμ του Άμπου Ντάμπι από όπου θα επιστρέψει με το χρυσό μετάλλιο και 1000 βαθμούς στο ranking!

H κορυφαία Ελληνίδα τζουντόκα ήταν σαρωτική στην κατηγορία των 70κ. Ξεκίνησε κόντρα στην Ιταλίδα Ιρένε Πεντρότι την οποία νίκησε στο 3:49. Ακολούθησε στο 2ο γύρο η νικήτρια του γκραν σλαμ στο Άμπου Ντάμπι το 2019 Κιμ Πόλινγκ. Η Ολλανδέζα (Νο28) άντεξε μέχρι το χρυσό σκορ, όμως στο 36ο δευτερόλεπτο η Τελτσίδου πέρασε το βαζάαρι και πήρε την πρόκριση.
Στον τελικό του ομίλου, η Ελληνίδα τζουντόκα αντιμετώπισε τη δευτεραθλήτρια κόσμου φέτος στην κατηγορία των νεανίδων, Φιντάν Ογκέλ (Τουρκία). Με ίπον στο 1:57, η Τελτσίδου πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά.
Τελευταίο εμπόδιο πριν από τον τελικό, η Βρετανίδα Κέιτι Γέιτς Μπράουν (Νο29). Η Τελτσίδου πήρε την πρόκριση με τρεις παρατηρήσεις. Με τον ίδιο τρόπο η Ελληνίδα τζουντόκα πήρε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό κόντρα στη Γκαμπριέλα Βίλεμς. Την έπαιξε έξυπνα στις παρατηρήσεις και για να κερδίσει στο χρυσό σκορ με την Βελγίδα να παίρνει την τρίτη παρατήρηση για παθητικότητα.
Αυτό είναι το πρώτο γκραν σλαμ που κερδίζει στην καριέρα της η Τελτσίδου και με τους 1000 βαθμούς ανεβαίνει στο Νο14 του Ολυμπιακού ranking!