DAVIS cup 2023: Ήττα της Εθνικής, δυσκολεύει η άνοδος

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με τον αδελφό του Πέτρο προσπάθησαν να κερδίσουν το πολύ δυνατό διπλό της Σλοβακίας (Λούκας Κλάιν / Ιγκόρ Ζελενάι) για να πάρει η Ελλάδα προβάδισμα ανόδου, όμως τελικά ηττήθηκαν και τα πράγματα για την Εθνική έχουν δυσκολέψει αρκετά.

To ελληνικό δίδυμο προσπάθησε για την ανατροπή καθώς βρέθηκε να χάνει με 1-0 (6-3) σετ. Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς έπαιξαν εξαιρετικό διπλό στο δεύτερο σετ για να το κερδίσουν στο τάιμπρεϊκ 7-6, ισοφαρίζοντας έτσι τον αγώνα σε 1-1 σετ.
Η προσπάθεια των Τσιτσιπάδων δεν είχε συνέχεια στο τρίτο σετ, καθώς οι Κλάιν και Ζελενάι είναι πολύ έμπειροι στο διπλό και κατάφεραν να πάρουν το σετ 6-3 και μαζί τον αγώνα με 2-1 σετ.
Με τη νίκη τους αυτή, οι Σλοβάκοι έχουν το προβάδισμα με 2-1 στις νίκες και πλέον χρειάζονται μία για να πάρουν την πρόκριση για το Davis Cup Qualifiers του 2024.
Αμέσως μετά το διπλό θα ακολουθήσει η αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Άλεξ Μόλκαν, με τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα να καλείται να ισοφαρίσει για την Εθνική, ώστε να έχει η χώρα μας την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση στο 5ο παιχνίδι της σειράς.
Το πρόγραμμα θα κλείσει με το παιχνίδι (αν χρειαστεί) του Αλέξανδρου Σκορίλα και Λούκας Κλάιν.