DAVIS cup 2023: Ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε για την Ελλάδα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κρατά ζωντανή την Ελλάδα για την άνοδο στο Davis cup 2023 καθώς πήρε το νίκη με αντίπαλο τον Λούκας Κλάιν που αποχώρησε τραυματίας για να ισοφαρίσει την ήττα του Αλέξανδρου Σκορίλα από τον Άλεξ Μόλκαν που είχε δώσει το προβάδισμα στη Σλοβακία.

Η αναμέτρηση Ελλάδας – Σλοβακίας για τα πλέι οφ του world group 1 που διεξάγεται στο Παναθηναϊκό στάδιο, δεν ξεκίνησε καλά για την Εθνική, καθώς ο Αλέξανδρος Σκορίλας κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον καλύτερο παίκτη των Σλοβάκων. Ο 26χρονος Μόλκαν (Νο113) δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Σκορίλα (Νο766) και πήρε μια εύκολη νίκη με 2-0 (6-1, 6-1) σε 74 λεπτά αγώνα.
Αμέσως μετά στο κορτ του Παναθηναϊκού σταδίου μπήκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς που κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Λούκας Κλάιν (Νο149). Ο Σλοβάκος έκανε τη μίνι έκπληξη και πήρε το πρώτο σετ 7-6. Στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς άρχισε να βρίσκει ρυθμό και ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο κερδίζοντας το δεύτερο σετ 7-6. Στο τρίτο, ο Έλληνας τενίστας ξεμπλόκαρε, αλλά τραυματίστηκε ο Λούκας Κλάιν και αποχώρησε μην μπορώντας να συνεχίσει την αναμέτρηση στο σημείο του τρίτου σετ που ο Τσιτσιπάς είχε το προβάδισμα με 4-0.
Το πρόγραμμα συνεχίζεται αύριο οπότε και θα κριθεί ποια ομάδα θα πάρει την άνοδο.