ΤΕΝΙΣ

Davis Cup: Κατάθεση ψυχής από τον Περβολαράκη και 1-0 για την Ελλάδα

Σε δύσκολο αγώνα τριών ωρών ο Μιχάλης Περβολαράκης κατάφερε να επικρατήσει κόντρα σε έναν έμπειρο παίχτη, κρίνοντας σε μεγάλο βαθμό και το τελικό αποτέλεσμα.

του Παναγιώτη Βότση

Με δεδομένο ότι το Μονακό έχει πολύ δυνατούς παίχτες στο διπλό, το σχέδιο του Εθνικού προπονητή, Δημήτρη Χατζηνικολάου, ήταν να επιδιώξει από νωρίς τη νίκη από τα δύο μονά. Η ομάδα του Μονακό φάνηκε να ακολουθεί το ίδιο σκεπτικό, επιλέγοντας το Ρομάν Αρνεντό, καταξιωμένο παίχτη του διπλού και #85 στον κόσμο για να παίξει στο 1ο μονό. Δεδομένου του υψηλού επιπέδου του Τσιτσιπά και της προβλέψιμης έκβασης του 2ου αγώνα, το βάρος έπεσε στο 1ο ματς και το Μιχάλη Περβολαράκη.

Ο 23χρονος Έλληνας κέρδισε εύκολα το πρώτο σετ με 1-6 και μπήκε στο 2ο σετ με ανεβασμένη ψυχολογία. Στο επεισοδιακό, όπως φάνηκε εν τέλει, 2ο σετ πήρε το προβάδισμα με 1-4 στα games, εκεί όμως άλλαξαν όλα. Ο αθλητής της μικρής χώρας εντός της γαλλικής ριβιέρας έδειξε ψυχραιμία κάνοντας σταθερά και ακριβή χτυπήματα, εκμεταλλεύτηκε απόλυτα τα λάθη και την απειρία του Έλληνα αθλητή και ανέτρεψε το ματς σε 6-5. Ο Περβολαράκης μάλιστα σε κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού έκανε δύο double faults όταν το σκορ ήταν 3-5, χάνοντας την ευκαιρία να τελειώσει το ματς.

Στο κρίσιμο αυτό σημείο ο Έλληνας έκανε break, έκανε το 6-6 και έστειλε τον αγώνα στο tiebreak. Εκεί προηγήθηκε στο σκορ και είχε δύο ευκαιρίες να τελειώσει το ματς, στο 4-6 και 5-6 τις οποίες έχασε. Ο Αρνεντό εκμεταλλεύτηκε αυτή την ευκαιρία και κέρδισε το tiebreak με 10-8, οδηγώντας τον αγώνα στο τρίτο και καθοριστικό σετ.

Στο τρίτο σετ ο Περβολαράκης είχε πιο σταθερή εικόνα, αν και από την κούραση έκανε αρκετά αβίαστα λάθη, όπως κι ο αντίπαλός του. Με break στον 1ο game πήρε από νωρίς το προβάδισμα, ενώ στη συνέχεια πέτυχαν και οι δύο παίχτες από ένα break, φτάνοντας το σκορ στο 4-5 με τον Περβολαράκη να έχει το σερβίς. Πήρε τρεις σερί πόντους και έτσι είχε 3 ευκαιρίες να τελειώσει το ματς, κάτι που τελικά έκανε με τη 2η ευκαιρία. Να σημειωθεί ότι ο Περβολαράκης βρέθηκε σε αντίξοες για αυτόν συνθήκες σήμερα καθώς α) δεν έχει συνηθίσει να παίζει στο χώμα και β) είχε έντονο αέρα σήμερα στο Τατόι. Η νίκη που πέτυχε για την ελληνική ομάδα κρίνεται καθοριστική όχι μόνο για την αναμέτρηση με το Μονακό, αλλά και για το πλασάρισμα στον όμιλο, στον οποίο είμαστε αγκαλιά με τη δεύτερη θέση, πίσω από την Πολωνία. Αυτή η θέση εξασφαλίζει την πρόκριση στην μεγαλύτερη κατηγορία (II) στην Ευραφρικανική ζώνη, την οποία παίρνουν οι δύο πρώτες ομάδες των 2 ομίλων. Επίσης, εξασφαλίζει την παρουσία της Εθνικής στον αυριανό τελικό, στον οποίο θα αγωνιστεί για την κατάταξη.