Davis Cup: Μεγάλη προσπάθεια μεν, ήττα δε, για τους Τσιτσιπά-Περβολαράκη

Δεν τα κατάφεραν οι δύο Έλληνες κόντρα στους Πολωνούς, με τον εξαιρετικό Κούμποτ να παίρνει πάνω του το ματς.

του Παναγιώτη Βότση

Ο Λούκας Κούμποτ έδειξε την αξία του ως το Νο4 στον κόσμο στο διπλό, και με τη βοήθεια του απερχόμενου 38χρονου Μαρτσίν Ματκόφσκι επικράτησαν επί των Ελλήνων στο τρίτο και καθοριστικό σετ του αγώνα, που λειτούργησε και ως τελικός του ομίλου. Το τελικό σκορ της μονομαχίας ήταν 3-6, 6-4 και 6-1. Ο Τσιτσιπάς και ο Περβολαράκης μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και κέρδισαν το πρώτο σετ, στη συνέχεια όμως έχασαν κρίσιμους πόντους, ειδικά στο 5-4 του 2ου σετ, με αποτέλεσμα να πέσει στη συνέχεια η απόδοσή τους. Στο τρίτο σετ οι Πολωνοί έδειξαν ότι ήταν καλύτεροι σήμερα, κερδίζοντας το εύκολα με 6-1, με τον Κούμποτ να σημειώνει εντυπωσιακούς πόντους. Να σημειωθεί ότι ο Πολωνός Ματκόφσκι έχει δηλώσει ότι η συγκεκριμένη διοργάνωση είναι η τελευταία της καριέρας του. Με αυτό το αγώνα η Πολωνία πήρε τη νίκη κόντρα στην Εθνική ομάδα, με σκορ 2-1. Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου, το Μονακό κέρδισε 3-0 το Λουξεμβούργο, ενώ στον 2ο όμιλο η Εσθονία επικράτησε 3-0 επί του Μαυροβουνίου και η Λετονία 3-0 επί των Σκοπίων.

Επίσης, από ότι φαίνεται σε κάθε αγώνα στον οποίο αγωνίζεται ο Τσιτσιπάς έχει υψηλά ονόματα να τον παρακολουθούν, αφού επανεμφάνιση έκανε μετά την τελετή έναρξης και ο υφυπουργός αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης. Δίπλα του στις κερκίδες βρέθηκε και ο πρόεδρος της παγκόσμιας ομοσπονδίας τένις, ο Αμερικανός Ντέιβιντ Χάγκερτι.