ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ Η ΔΟΣΗ!

Τον καλύτερο αγώνα της καριέρας της έκανε η Δόση και ανταμείφθηκε με τον καλύτερο τρόπο, αφού στον τελικό του ύψους κατέγραψε νέο ατομικό ρεκόρ και θα ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στο Έσπο.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Η Παναγιώτα Δόση ξεκίνησε τον αγώνα της στο 1.75μ ύψος που πέρασε με την πρώτη προσπάθεια και έφτασε μέχρι το 1.87μ χωρίς να ρίξει τον πήχη ούτε μία φορά. Έχοντας ατομικό ρεκόρ 1.88μ και με τον πήχη να τοποθετείται στο 1.89μ έπρεπε να ξεπεράσει τον εαυτό της και τα κατάφερε. Το πέρασε με την 3η προσπάθεια και συνέχισε στο 1.91μ. Σε αυτό το ύψος είχε πολύ καλές προσπάθειες αλλά δεν πραγματοποίησε έγκυρο άλμα, όμως δείχνει ότι είναι θέμα χρόνου να τα καταφέρει. Το χρυσό μετάλλιο θα πάει σε κυπριακά χέρια, αφού νικήτρια αναδείχθηκε η Έλενα Κουλιτσένκο, η οποία πέρασε το 1.91μ με την 2η προσπάθεια και τοποθέτησε τον πήχη στο 1.94μ χωρίς να καταφέρει να το υπερβεί. Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Βικτόρια Μιάσο (Πολωνία) με επίδοση 1.87μ.

Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα η Δόση μίλησε για την σημερινή της εμφάνιση: «Το βασικό σε αυτό το αγώνισμα ήταν να «καθαρίσουμε» τα ύψη με τις πρώτες προσπάθειες. Όλες είχαμε λίγο πολύ παρόμοια ατομικά ρεκόρ, οπότε το βάθρο ήταν πολύ ανοιχτό και ήρθαμε όλες εδώ για να παλέψουμε για αυτά τα μετάλλια. Οι συνθήκες ήταν πολύ καλές σήμερα μόνο που ο αέρας ήταν λίγο πιο δυνατός. Είμαι χαρούμενη που τα κατάφερα για τη χώρα μου. Πίστευα ότι ήταν δυνατό όπως και ο πατέρας μου που πίστευε σε μένα. Αυτή η νίκη ανήκει στον πατέρα μου, που είναι και προπονητής μου».