ΕΣΠΟ 2023 – ευρωπαϊκό Κ23: Σούπερ Καριοφύλλης, 5ος στα 200μ

Πολύ καλό αγώνα έκανε ο Γιάννης Καριοφύλλης και συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις της Ελλάδας την σημερινή και τελευταία μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Έσπο, καταλαμβάνοντας την 5η θέση στην Ευρώπη.

Παρά το γεγονός πως έτρεξε στην κακή 1η διαδρομή, ο Έλληνας πρωταθλητής τα πήγε περίφημα στον τελικό τερματίζοντας στην 5η θέση με 20.98 (-1,1) . Αν δεν είχε αδικηθεί στο διάδρομο από τους διοργανωτές (ήταν 3ος στη σειρά του στον ημιτελικό) ο Έλληνας πρωταθλητής ενδεχομένως να τα είχε πάει καλύτερα. Νικητής αναδείχθηκε ο Μπλέσινγκ Αφρίφα (Ισραήλ) που τερμάτισε σε 20.67 και τον ακολούθησαν ο Ράφαελ Μπουζού (Ολλανδία) με 20.68 και ο Ελβετός Τίμοθι Μουμεντχάλερ με 20.85. Ο Ελβετός ήταν 4ος στον ημιτελικό του Καριοφύλλη και οι διοργανωτές αποφάσισαν να τον βάλουν στον προνομιακό 4ο διάδρομο…