ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΚΟΣΜΟΥ Η ΣΑΡΒΑΝΑΚΗ!

Συγκλονιστική εμφάνιση και αργυρό μετάλλιο στα 62 κιλά για την Ελλάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τάε κβον ντο της Γουαδαλαχάρα από τη 18χρονη Θένια Σαρβανάκη!

του Σούλη Μέζου

Η αθλήτρια της Άθλησις Ευκαρπίας από τη Θεσσαλονίκη, μετά τα ευρωπαϊκά σε κορασίδες (χρυσό) και νεάνιδες (αργυρό) καθώς και την 5η θέση φέτος στο ευρωπαϊκό των γυναικών, έκανε το ντεμπούτο της σε παγκόσμιο πρωτάθλημα γυναικών και έγραψε ιστορία καθώς νέανιδα ακόμα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο σε έναν συγκλονιστικό τελικό.

Η αθλήτρια του Μίλτου Γουρουφίδη (έμεινε στη Θεσσαλονίκη) αντιμετώπισε στον τελικό τη Βελγίδα Σάρα Τσάρι από την οποία ηττήθηκε 2-1 (1-3, 3-2, 12-7) και ενώ στον τρίτο γύρο, 20 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη βρέθηκε να προηγείται 7-6.

Το αργυρό μετάλλιο είναι τεράστια επιτυχία τη μόλις 18 ετών Σαρβανάκη στην πρώτη της συμμετοχή σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Η Σαρβανάκη ξεκίνησε από τη φάση των «32» κερδίζοντας την Κούμπα Ιμπό (Ακτή Ελεφαντοστού) με 2-0 (1-1, 8-1). Στη συνέχεια η Θεσσαλονικιά αθλήτρια κλήθηκε στη φάση των «16» να παίξει κόντρα στην Κροάτισσα Μπρούνα Βούτετιτς η οποία το 2019 στο Μάντσεστερ ήταν 3η. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τη Σαρβανάκη να κερδίζει τελικά 2-1 (0-0, 3-4, 1-0). Στα προημιτελικά, ήταν η σειρά της Τσέχας Πέτρα Στόλμποβα να ηττηθεί από την Ελληνίδα με 2-0 (7-2, 9-8).
Στον ημιτελικό, η Σαρβανάκη έχοντας αποκτήσει αυτοπεποίθηση έδειξε μεγάλη σιγουριά κόντρα στην Φερουζά Σαντίκοβα την οποία και νίκησε 2-0 (11-7, 7-1).

Σήμερα αγωνίστηκε και η Νάσια Μητσοπούλου στην κατηγορία των 67κ. Ξεκίνησε από το δεύτερο γύρο κόντρα στη Νορβηγίδα Μαρί Νίλσεν την οποία και άφησε εκτός με 2-0 (4-0, 2-1). Στη συνέχεια κλήθηκε να αντιμετωπίσει στη φάση των «16» τη Γαλλίδα Μάγκντα Βιέτ Ενίν (3η στο παγκόσμιο του 2019) από την οποία αποκλείστηκε με 2-0 (0-0, 7-2).
Στα 87 κιλά των ανδρών, ο Γιάννης Παπαδόπουλος έμεινε εκτός στον πρώτο γύρο χάνοντας από τον Μοχάμαντ Εμαμί από την ομάδα των προσφύγων με 2-1 (3-2, 1-6, 5-3).
Οι ελληνικές συμμετοχές συνεχίζονται αύριο με την Νεκταρία Κοκόση στα 49κ και τον Κωνσταντίνο Χαμαλίδη στα 68κ.