ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Δεύτερη στην Γάνδη η Γεωργιάδου

Η Δέσποινα Γεωργιάδου ξεκίνησε δυναμικά στη νέα σεζόν και στον πρώτο της αγώνα στην Γάνδη κατέλαβε την 2η θέση έπειτα από έναν τελικό κόντρα στην δευτεραθλήτρια κόσμου του 2022, Άννα Μπάστα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ξεκίνησε την παρουσία της στο τουρνουά satellite αγωνιζόμενη απέναντι στην Λένα Στέμπερ στο ταμπλό των 32. Δεν είχε κανένα πρόβλημα να την αφήσει εκτός συνέχειας και με 15-4 κέρδισε την Γερμανίδα αντίπαλό της. Στο ταμπλό των 16 αντιμετώπισε την Μαρλίν Μπουτενούις (Ολλανδία) και επικράτησε με 15-12. Στην συνέχεια έπαιξε με την Ιταλίδα Μπενεντέτα Φουσέτι και πάλι η νίκη ήταν δική της με 15-12. Στα ημιτελικά βρήκε απέναντί της την Μανιόν Απετίτ Μπρουνέ (Γαλλία), την τρίτη των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, αλλά ούτε αυτή κατάφερε να αποκλείσει την Γεωργιάδου, η οποία κέρδισε με 15-13. Στον τελικό κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Αζέρα, Άννα Μπάστα, αλλά η δευτεραθλήτρια κόσμου του 2022 ήταν καλύτερη σήμερα και κέρδισε την πρώτη θέση με 15-4. Με την δεύτερη θέση η Γεωργιάδου κέρδισε 3 πόντους για να προσθέσει στην βαθμολογία της στην παγκόσμια κατάταξη (209.000).