ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Διατήρησε την θέση της στην μπουντεσλίγκα η Γκρενζάου

Χτες η Γκρενζάου στην οποία αγωνίζεται ο Γιάννης Σγουρόπουλος εξασφάλισε τη θέση της στην μπουντεσλίγκα παρά την ήττα της στο αγώνα με την Νιου Ουλμ.

Για την 20η αγωνιστική η ομάδα ηττήθηκε με 3-0 από τη Νιου Ουλμ, όμως διατήρησε τη διαφορά των 4 βαθμών από την τελευταία θέση και η ουραγός Μπαντ Χόμπουργκ δεν προλαβαίνει να καλύψει τη διαφορά. Η ομάδα λοιπόν παρέμεινε στην 11η προτελευταία θέση και με σύνολο έξι βαθμούς καταφέρνει να διατηρηθεί για άλλη μία χρονιά στην κορυφαία κατηγορία.

Στην χθεσινή αναμέτρηση ο Σγουρόπουλος τοποθετήθηκε στη θέση 3 της ομάδας του και αγωνίστηκε με αντίπαλο τον Ρώσο Βλαντιμίρ Σιντορένκο από τον οποίο έχασε με 3-0 σετ. O Έλληνας δις πρωταθλητής Ευρώπης του απλού νέων είχε δώσει ντέρμπι και στον πρώτο  γύρο με τον δις πρωταθλητή Ευρώπης του απλού παίδων και είχε χάσει με 3-2 σετ. Στο ματς αγωνίστηκαν ακόμη για τους γηπεδούχους ο Βέλγος Ρόμπιν Ντεβός και ο Ρουμάνος Κριστιάν Πλετέα.

Το πρωτάθλημα της Μπουντεσλίγκα ολοκληρώνεται τον Μάρτιο με την Γκρενζάου να έχει ακόμη δύο αγώνες με τις Μπεργκνέουσταντ και Βέρντερ Βρέμης, ενώ η Χόμπουργκ έναν.