ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Πρώτες νίκες για την Τόλιου στην Ιταλία

Μετά την πετυχημένη θητεία σε διασυλλογικά πρωταθλήματα της Γαλλίας και της Σουηδίας η Κατερίνα Τόλιου …άνοιξε απόψε λογαριασμό και στην 1η εθνική κατηγορία επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Ιταλίας.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια της παγκόσμιας κατάταξης πέτυχε σήμερα τις πρώτες δύο νίκες της με τη φανέλα της Νορμπέλο και παράλληλα ήταν κεντρικό πρόσωπο στο τελικό 4-2 εναντίον της Κουάτρο Μόρι. Η συγκεκριμένη νίκη μάλιστα, ήταν και η πρώτη για την ομάδα της Σαρδηνίας στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Α1 γυναικών της Ιταλίας προχωρά γρήγορα μετά τη λήξη της αναστολής και η Νορμπέλο αντιμετώπισε το βράδυ εντός έδρας την Κουάτρο Μόρι. Η Τόλιου τα πήγε εξαιρετικά σε δύο ακόμη γερά αγωνιστικά τεστ στην ολυμπιακή χρονιά και με σταθερή απόδοση επικράτησε και στα δύο παιχνίδια της. Αρχικά κατέβαλλε με 3-1 σετ τη Ρουμάνα Αντρέα Τεοντόρα Κλάπα και ισοφάρισε το σκορ ομάδων σε 1-1. Να σημειωθεί ότι η πρωταθλήτριά μας είχε συμπαίκτρια την αριστερόχειρα Κλάπα στον Δ.Α.Ο. Ταύρου την περίοδο 2017-2018. Στο 6ο στη σειρά ματς η Τόλιου συνάντησε την Κινέζα Γουέι Γιαν. Με νέα αξιόλογη εμφάνιση την ξεπέρασε με 3-1 σετ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα της με 4-2. Μετά τις 3 σερί ήττες η Νορμπέλο πήρε τους 2 πρώτους βαθμούς της στη φετινή Α1 και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.