ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 2014

Δύο μετάλλια και μία απώλεια

Δύο σπουδαία μετάλλια πανηγύρισε η ελληνική πάλη μέσα στο 2014, αλλά το άθλημα των Ολυμπιονικών είχε και μια πολύ μεγάλη απώλεια.

του Ηλία Τάταλα

Προσπαθώντας να ξαναβρεί ένα κομμάτι από τη χαμένη ακμή προηγούμενων δεκαετιών, παράλληλα με την οικονομική εξυγίανση στην ομοσπονδία, η ελληνική πάλη δεν στερήθηκε επιτυχιών μέσα στο 2014. Η Μαρία Πρεβολαράκη παρέμεινε σε κορυφαίο επίπεδο κερδίζοντας με τις λαβές της τη δεύτερη θέση στην Ευρώπη, ενώ ανέτειλε το άστρο του Δημήτρη Τσεκερίδη, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων.

Χρυσάφι και ασήμι
Το 2014 ήταν μία σπουδαία χρονιά για τη Μαρία Πρεβολαράκη, η οποία ήταν και φέτος ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ελληνική πάλη. Η 23χρονη πρωταθλήτρια του Εθνικού κατέκτησε διαδοχικά το ασημένιο μετάλλιο στο γκραν πρι της Ρωσίας, το ασημένιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Φινλανδίας, το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης στην άμμο και το χρυσό μετάλλιο στο χρυσό γκραν πρι του Αζερμπαϊτζάν. Με όλα αυτά έφτασε μέχρι την πέμπτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης στα 53 κιλά. Ο στόχος της ήταν ένα μετάλλιο και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Τασκένδης, ωστόσο αγωνίστηκε με πρόβλημα τραυματισμού στον αυχένα και αυτό δεν της επέτρεψε να διακριθεί.

Μεγάλη απώλεια
Η 23η Μαΐου ήταν μία μαύρη μέρα για τον ελληνικό αθλητισμό και την οικογένεια της πάλης, καθώς ο Παναγιώτης Ποικιλίδης (φωτογραφία) έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 49 ετών, προδωμένος από την καρδιά του. Τέταρτος Ολυμπιονίκης από το 1984 στο Λος Άντζελες, όταν ήταν μόλις 19 ετών, ο Θεσσαλονικιός γίγαντας εκπροσώπησε την Ελλάδα για δύο δεκαετίες σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις. Η καριέρα του είχε ολοκληρωθεί το 1996 στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Ατλάντα με την κατάκτηση της 5ης θέσης. Στη μνήμη του, η ομοσπονδία αποφάσισε να δώσει το όνομά του σε όλες τις τελικές φάσεις των πανελληνίων πρωταθλημάτων του 2015.

Χάλκινο με λύρα
Στο Ζάγκρεμπ ο Δημήτρης Τσεκερίδης έγραψε ιστορία στις 6 Αυγούστου, καθώς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 84 κιλά της ελληνορωμαϊκής στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων. Αυτό ήταν το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση μετά το 2005 και το χάλκινο του Παναγιώτη Παπαδόπουλου. Για να ανέβει στο βάθρο ο αθλητής του ΠΑΟΚ νίκησε στον αγώνα για τις θέσεις 3-5 τον Σουηδό Σαντάλ με 4-2. Τόσο η αναχώρηση του Τσεκερίδη από το Ζάγκρεμπ, όσο και η υποδοχή του στη Θεσσαλονίκη έγινε υπό τους ήχους ποντιακής λύρας, ενώ το μετάλλιο αφιερώθηκε από τον αθλητή στη μνήμη του Παναγιώτη Ποικιλίδη. Στην περίπτωση του Τσεκερίδη ισχύει ότι «το μήλο έπεσε κάτω από τη μηλιά», καθώς ο πατέρας του είχε αναδειχθεί μεσογειονίκης το 1991 στην Αθήνα.

Πρωταθλητές Ελλάδος
Στις 9 Φεβρουαρίου, στο κλειστό της Ηλιούπολης φιλοξενήθηκε η τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος, που βρήκε πρωταθλητές συλλόγους τον Παναθηναϊκό στην ελληνορωμαϊκή, τον Άγιο Γεώργιο Σερρών στην ελευθέρα και τις Ευπυρίδες Άνω Λιοσίων στις γυναίκες. Στα αξιοσημείωτα της διοργάνωσης ήταν η νίκη του 34χρονου Ξενοφώντα Κουτσιούμπα στην κατηγορία των 130 κιλών, 13 χρόνια μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Πάτρας.

Στην Ευρώπη και τον κόσμο
Η ελληνική πάλη ήταν παρούσα στις δύο κορυφαίες διοργανώσεις της χρονιάς, το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Τασκένδης και στο ευρωπαϊκή πρωτάθλημα της Βάνταα στη Φινλανδία.
Οι θέσεις των Ελλήνων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα: Ελληνορωμαϊκή: 71κ.: 23. Γιώργος Πρεβολαράκης, 75κ.: 34. Πέτρος Μανουηλίδης, 80κ.: 26. Νίκος Βαρκάς, 85κ.:20. Δημήτρης Παπαδόπουλος, 98κ.: 27. Σπύρος Κουντουρατζής. Ελευθέρα: 70κ.: 20. Ανδρέας Τριανταφυλλίδης, 74κ.: 12. Γιάννης Τσεραχίδης, 86κ.: 18. Τιμοφέι Ξενίδης. Γυναίκες: 53κ.: 16. Μαρία Πρεβολαράκη, 63κ.: 13. Αγόρω Παπαβασιλείου.
Οι θέσεις των ελλήνων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα: Ελληνορωμαϊκή: 66κ.: 7. Βλαδίμηρος Ματιάς, 71κ.: 10. Γιώργος Πρεβολαράκης, 75κ.: 25. Εβγκένι Πέντορετς, 80κ.: 21. Νίκος Βαρκάς, 85κ.: 19. Δημήτρης Παπαδόπουλος, 98κ.:24. Σπύρος Κουντουρατζής, 130κ.: 10. Ξενοφών Κουτσιούμπας. Γυναίκες: 53κ.:2. Μαρία Πρεβολαράκη, 63κ.: 8. Αγόρω Παπαβασιλείου. Ελευθέρα: 70κ.: 11. Ανδρέας Τριανταφυλλίδης, 74κ.: 16. Γιάννης Τσεραχίδης, 86κ.: 10. Τιμοφέι Ξενίδης, 125κ.: 12. Γιάννης Αρζουμανίδης,

Παγκόσμιο στην άμμο
Τον Ιούλιο, στην παραλία της Κατερίνης η ελληνική ομοσπονδία διοργάνωσε το παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης στην άμμο, με τη συμμετοχή 200 αθλητών και αθλητριών από 20 χώρες. Πέρα από την αγωνιστική επιτυχία, η διοργάνωση όπως όλες αυτού του είδους, είχε τουριστικά οφέλη για τη διοργανώτρια Κατερίνη. Σε αγωνιστικό επίπεδο η Ελλάδα πήρε την πρώτη θέση σε άνδρες και γυναίκες με απολογισμό, δύο χρυσά, τέσσερα ασημένια και τρία χάλκινα μετάλλια. Παράλληλα η Ελλάδα αναδείχθηκε πρώτη δύναμη και σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες.