ΠΑΛΗ

Δύο μετάλλια καμία πρόκριση

Σαμανίδης, Παπαβασιλείου και Αρζουμανίδης δεν κατάφεραν προκριθούν στους τελικούς, με τους δυο πρώτους να παίρνουν το χάλκινο της παρηγοριάς και ον Αρζουμανίδη να χάνει στον τελικό του ρεπεσάζ.

Στην ελευθέρα ο Αλέξανδρος Σαμανίδης (74κ.). έχασε στους «16» με τεχνική πτώση από τον Γεωργιανό Γιάκομπ Μαρακασβίλι. Στο ρεπεσάζ κέρδισε 6-4 τον Γερμανό Μάρτιν Ομπστ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, καθώς ο Ισπανός Ταϊμουραζ Φρίεβ Νασκιντάεβα τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί.
Στις γυναίκες, η Αγόρω Παπαβασιλείου (63κ.) ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Στα προημιτελικά ηττήθηκε από τη Ρωσίδα Αναστασία Μπρατσίκοβα με τεχνική πτώση. Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Ιρίνα Πετρόβνα Νετρέβα (Αζερμπαϊτζάν). Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 9-9, αλλά επειδή η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε τελευταία πόντο, κέρδισε το παιχνίδι και ταυτόχρονα το μετάλλιο.
Δυστυχώς, όμως, οι προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς αγώνες έπαιρναν οι δύο πρώτοι, επομένως δεν πήρε κανένας αθλητής μας.
Από εκεί και πέρα στην κατηγορία των 86κ. ο Τιμοφέι Ξενίδης νίκησε με 6-2 τον Φινλανδό Βίλε Ταπάνι Χέινο και προκρίθηκε. Στα προημιτελικά έχασε 12-6 από τον Αμαρχαρζί Μαχαμεντάου (Λευκορωσία) και αποκλείστηκε. Στα 125. ο Αρζουμανίδης έφτασε μέχρι τον τελικό των ρεπεσάζ διεκδικώντας το χάλκινο μετάλλιο όμως δεν τα κατάφερε απένταντι στον Βούλγαρο Λιουμποφ Μπορίσοφ Ίλιεφ.
Στα 75κ. της ελληνορωμαίκής ο Πέτρος Μανουηλίδης αποκλείστηκε στο γύρο των «16» με τεχνική πτώση από τον Καραπέτ Χαλιάν (Αρμενία), ενώ στα 85κ. ο Ηλίας Μπούκης έχασε με πτώση στα προκριματικά από τον Πέδρο Γιακίντο Πέρες (Ισπανία).