ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ πρεμιέρ: Διπλό στο Άργος για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το αήττητο σερί του στην χάντμπολ πρεμιέρ και επικράτησε εκτός έδρας του Διομήδη Άργους με 31-24, για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά, με τον Διομήδη Άργους να είναι μπροστά με ένα γκολ στο 20′ λεπτό (10-9). Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 5-1 στα τελευταία δέκα λεπτά του πρώτου μέρους και προηγήθηκε με τρία γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (14-11).
Οι ερυθρόλευκοι δεν κοίταξαν πίσω στο δεύτερο ημιχρόνο και πήραν προβάδισμα με επτά γκολ (23-16, 40′ λεπτό). Ο Διομήδης Άργους να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά στα επόμενα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί εκτός έδρας με 31-24. Ο Ολυμπιακός σημείωσε την έκτη νίκη του στην φετινή σεζόν, έχοντας και μια ισοπαλία με την ΑΕΚ, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-1-3.
Πεντάλεπτα: 2-3, 6-5, 7-7. 10-9, 10-12, 11-14 (ημχ.), 15-19, 16-23, 18-26, 21-28, 23-30, 24-31
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Βασιλόπουλος): Σεβέλεφ 1, Ζβάνια, Τζίμπουλας 5, Χιόνης, Τσέγιοβιτς 2, Γ. Μούγιτς, Μάλλιος 5, Χατζηκωνσταντίνου, Κωστούλας, Μάνθος 3, Τσερνικάου 1, Τ. Μούγιτς 5, Πατασούρι, Ολιβέιρα 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης, Μπούντιτς 5, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 4, Πασσιάς 8, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης 1, Οστρούτσκο 3.
Κόκκινη: 20:21 Μπάγιος (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο) Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 2/5-2/4