ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ πρεμιέρ: Μοιράστηκαν βαθμούς

Ντέρμπι με μεγάλο ενδιαφέρον έγινε στην Νάουσα, οπού ο Ζαφειράκης ήρθε ισόπαλος με τον Αερωπό Έδεσσας με 22-22, για τον εξ’ αναβολής αγώνα την έβδομης αγωνιστικής της χάντμπολ πρεμιέρ.

Αν και οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα, ο Αερωπός Έδεσσας ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να προηγείται με ένα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (12-11). Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τρία γκολ στο 40′ λεπτό (17-14), με τον Ζαφειράκη Νάουσας να μαζεύει την διαφορά και οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 50′ λεπτό (19-19). Στα τελευταία δέκα λεπτά, το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τον Κανιζάι να σκοράρει για τον Ζαφειράκη Νάουσας, αλλά τον Πετρίτσκο να ισοφαρίζει για τον Αερωπό Έδεσσας, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 22-22. Ο Ζαφειράκης Νάουσας ανέβηκε στους δύο βαθμούς και δεν έχει ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ο Αερωπός Έδεσσας πήγε στους οχτώ βαθμούς.
Πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 7-5, 9-8, 10-10, 12-11 (ημχ.), 14-15, 14-17, 17-18, 19-19, 21-21, 22-22
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Κ. Δεληγιάννης): Μαυροδουλάκης, Κανιζάι 2, Πίτος 3, Θεοδωρόπουλος 11, Δασκαλόπουλος,Γαλίτης, Πινακούδης, Λε Πεγιέ, Τσάτσας 2, Τζουβάρας, Μπουμπουλέντρας, Ρότζιος 3, Τσαγκεράς 4, Τσουκαλάς
ΑΕΡΩΠΟΣ (Αλ. Ταρινίδης): Αθανασίου, Τσέλιος, Μήγγας 1, Κράλλης 3, Μπουτκάρης 4, Βέρεμτσουκ, Μαυρόπουλος, Λιόφης, Μαρίνος, Πετρίτσκο 2, Μποκάρεφ 6, Κυριάκου 3, Ταραμονλής, Γιαννούσης, Γερμάσεβιτς 3, Κρίβιτς
Δίλεπτα: 6-3 Πέναλτι:3/4-3/5