Dream team!

To έβδομο χρυσό μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης ανδρών, κατέκτησε η ομάδα της Σερβίας, επικρατώντας στον τελικό επί του Μαυροβουνίου 10-8.

Μπροστά σε 16.000 θεατές από τους οποίους, οι 3.000 ήταν Μαυροβούνιοι, η Σερβία κατάφερε να κάμψει την αντίσταση το σκληροτράχηλου Μαυροβούνιου που πίστεψε ότι μπορεί να κάνει την έκπληξη και να κλέψει το χρυσό μετάλλιο μέσα στην Κόμπανκ Αρένα. Και μέχρι το τέταρτο οκτάλεπτα, πίεζαν τους Σέρβους. Σε εκείνο το σημείο μίλησε η διαφορά στην ποιότητα και οι παγκόσμιοι πρωταθλητές κατάκτησε και τον ευρωπαϊκό τίτλο.
Πολυτιμότερος παίκτης αναδείχθηκε ο Αντρία Πρλαΐνοβιτς (Σερβία), πρώτος σκόρερ με 21 γκολ ο Στίβεν Καμιλιέρι (Μάλτα) και καλύτερος τερματοφύλακας, ο Βίκτορ Νάγκι (Ουγγαρία).
Οκτάλεπτα 1-3, 2-1, 3-2, 4-2