Εύκολα ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στους τελικούς με τη Βουλιαγμένη

Ο πρώτος τελικός της Α1 πόλο των γυναικών, ξεκίνησε σαν ντέρμπι στο πρώτο οκτάλεπτο, όμως ο Ολυμπιακός έχοντας σε πολύ καλή μέρα την Αλεξάνδρα Ασημάκη νίκησε το ΝΟ Βουλιαγμένης εύκολα 13-7 κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών.

O Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και φάνηκε αρκετά αγχωμένοςστα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να μην έχει σωστή επιθετική λειτουργία. Έτσι οι ερυθρόλευκες Ελλάδας πίσω στο σκορ με το τέλος του πρώτου οκταλέπτου με 3-2. Ωστόσο στη δεύτερη περίοδο η ομαδα του Ολυμπιακού μεταμορφώθηκε. Ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και κάνοντας ένα επί μέρους 3-2 βρέθηκε μπροστά στο σκορ με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 6-4.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε εντυπωσιακά και στο τρίτο οκτάλεπτο. Η άμυνα ήταν απροσπέλαστη, η Χρυσή Διαμαντοπούλου ήταν πάντα εκεί όταν χρειάστηκε και η κυκλοφορία της μπάλας έγινε πολύ πιο εύκολη για τις παίκτριες του Χάρη Παυλίδη. Αυτό είχα σαν αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να είναι μπροστά στο σκορ με 9-4 οκτώ λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, με την Έμολο να χαρίζει και το χάιλαϊτ της αναμέτρησης σκοράροντας λίγο κάτω από τη σέντρα με τη λήξη του οκταλέπτου.
Όπως ήταν φυσικά στο τελευταίο οκτάλεπτο υπήρξε μια μικρή χαλάρωση. Έτσι η Βουλιαγμένη βρήκε την ευκαιρία να μειώσει και να κλείσει το σκορ στο 13-7 με το οποίο ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση.
Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου θα προσπαθήσει να κάνει το 1-1 την ερχόμενη Κυριακή (13/5) στο Λαιμό.
Οκτάλεπτα 2-3, 4-1, 3-0, 4-3
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης) Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 1, Έγκενς 1, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 5, Πλευρίτου Μ., Έμολο 1, Πλευρίτου Β. 2, Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Κωνσταντοπούλου, Φουντωτού
ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου) Κούβδου, Νίχαους, Χυδηριώτη 1, Τζελέπη, Κώτσια, Ξενάκη 3, Μαυρωτά, Πάτρα, Κούλχαας 1, Διαμαντοπούλου 1, Λούδη, Αντωνιάδη, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Νίνου Ει.