Ο Εθνικός έκανε το 1-0

Προβάδισμα για την κατάληψη της τρίτης θέση στην Α1 πόλο των γυναικών απέκτησε ο Εθνικός που νίκησε στο Παπαστράτειο το ΝΟ Χανίων 14-12 στην πρώτη αναμέτρηση της σειράς.

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι το οποίο είχε ένα πολύ γεμάτο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν αντάξιες των περιστάσεων και προσέφεραν ένα πολύ ανταγωνιστικό αγώνα. Το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 4-4, ενώ στη δεύτερη περίοδο ο Εθνικός πέρασε μπροστά με 9-8. Και στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν πολύ κοντά. Στο τελευταίο οκτάλεπτο ο ΝΟΡ μείωσε σε 13-12, αλλά τελικά η Βάσιλα σκόραρε με πέναλτι λίγο πριν τη λήξη για το τελικό 14-12.
Η επόμενη αναμέτρηση, διεξάγεται την ερχόμενη Κυριακή στο Ηράκλειο της Κρήτης.
Οκτάλεπτα 4-4, 5-4, 2-2, 3-2
Εθνικός (Κώστας Βαμβακάρης) Δουρέκα Σ., Καλαργυρού 1, Δουρέκα Α., Βάσιλα 1, Μουταφιάν 2, Μπίσμπα 1, Κούβδου, Λογοθέτη 1, Νιαρχάκου 2, Φραγκιουδάκη, Αποστολίδου 1, Κοντογιάννη 4, Τζούρκα, Κατσιμπρή
ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης) Κυριακάκη, Σαφέτη, Καριπίδου Σ. 5, Παναγιωτάκη, Φαρμάκη Μ., Γαβαλά, Στρατιδάκη, Πέττα 1, Φαρμάκη Ε. 1, Ευθυμίου 2, Λιμπιτάκη, Καριπίδου Η. 3