Έγραψε ιστορία η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη έγραψε ιστορία καθώς κέρδισε τον πρώτο αγώνα για την Ελλάδα στο κύπελλο Χόπμαν του Περθ. Με ήττα ξεκίνησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Η Σάκκαρη άντεξε στην πίεση καθώς η Ελλάδ βρέθηκε πίσω στο σκορ και ισοφάρισε σημειώνοντας νίκη στην αναμέτρηση με τη Βρετανία. Η 22χρονη με εξαιρετικό τένος επικράτησε 2-1 επί της Κέιτι Μπάτλερ. Η Ελληνίδα τενίστρια ήταν εντυπωσιακή κερδίζοντας το πρώτο σετ 6-0 για να ισοφρίσει η Βρετανίδα με 6-4. Τελικά η Σάκκαρη επικράτησε στο τρίτο με 6-2 και χάρισε στην Ελλάδα μια ιστορική πρώτη νίκη καθώς στην προηγούμενη συμμετοχή (στα πλέι όφ και όχι στους ομίλους) είχαμε κερδίσει μόλις ένα σετ…
Σε αντίθεση με τη Σάκκαρη, θύμα έκπληξης ήταν ο Στέφανος Τσιτσιπάς που ηττήθηκε από το Νο91, Κάμερον Νόρι με 2-0 (7-6, 6-4) που έδωσε νωρίτερα το προβάδισμα στους Βρετανούς. Πλέον όλα θα κριθούν στο μεικτό διπλό των δύο ομάδων.