Ήττα για την Ελλάδα στο κύπελλο Χόπμαν

Με έκπληξη ξεκίνησε το κύπελλο Χόπμαν στο Περθ που είναι η πρώτη διοργάνωση τένις της σεζόν, με την Ελλάδα να χάνει από τη Βρετανία.

Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη ήταν τα φαβορί απέναντι στους Κάμερν Νόρι και Κέιτι Μπάτλερ, όμως δεν κατάφεραν να επιβεβαιώσουν αυτόν τον τίτλο. Στην αναμέτρηση των ανδρών, ο Νόρι (Νο91) σημείωσε τη σπουδαιότερη νίκη της καριέρας του επικρατώντας 2-0 (7-6, 6-4) επί του Τσιτσιπά για να δώσει το προβάδισμα στη Βρετανία. Ο 20χρονος Έλληνας τενίστας, όπως δήλωσε και μετά τον αγώνα, ένιωθε την κούραση της προετοιμασίας για την πολύ μεγάλη σεζόν που ξεκινά, ενώ δεν κατάφερε να βρει το ρυθμό του.
Στη δεύτερη αναμέτρηση, η Σάκκαρη έπαιξε πολύ καλό τένις και με 2-1 (6-0, 4-6, 6-2) ισοφάρισε για λογιαριασμό της Ελλάδας για να οδηγήσει την αναμέτρηση στο καθοριστικό μεικτό διπλό.
Εκεί η ελληνική ομάδα, έχασε το πρώτο σετ 4-3, όμως στη συνέχεια είχε αρκετές ευκαιρίες να πάρει τον αγώνα. Στο δεύτερο σετ προηγήθηκε 3-0, αλλά το βρετανικό δίδυμο ισοφάρισε σε 3-3 για να οδηγηθεί το σετ στο τάι μπρέικ και να λήξει με νικητές τους Έλληνες. Το ίδιο ακριβώς σενάριο είχαμε και στο καθοριστικό τρίτο σετ. Τσιτσιπάς και Σάκκαρη προηγήθηκαν 3-0, Νόρι και Μπάτλερ ισοφράρισαν σε 3-3, όμως η κατάληξη ήταν διαφορετική με τη βρετανική ομάδα να κερδίζει το τάι μπρέικ και μαζί τον αγώνα.