ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Βουδαπέστη: Έκλεισαν οι Ολυμπιακές προκρίσεις στο ομαδικό της σπάθης

Από τα δύο ευρωπαϊκά Ολυμπιακά εισιτήρια στο ατομικό της σπάθης η Δώρα Γκουντούρα λαμβάνει το δεύτερο, μετά την οριστικοποίηση της ομαδικής Ολυμπιακής κατάταξης.

Πιο αναλυτικά, οι χώρες που προκρίνονται για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο μέσω της κατάταξης του ομαδικού είναι οι τέσσερις υψηλότερες στο ράνκινγκ, δηλαδή η Ρωσία, η Γαλλία, η Ιταλία και η Νότια Κορέα. Έπειτα, μία θέση λαμβάνει η καλύτερη χώρα από κάθε ήπειρο πάλι με βάση το ράνκινγκ. Η κατάταξη έδινε την Ουγγαρία για την Ευρώπη, ΗΠΑ για την Αμερική, Κίνα για την Ασία, Τυνησία για την Αφρική, συν την διοργανώτρια Ιαπωνία.

Στο συγκεκριμένο τουρνουά σπάθης στην Βουδαπέστη σφραγίστηκαν τα ομαδικά εισιτήρια, άρα και τα πρώτα ατομικά. Για το ηπειρωτικό ομαδικό της Ευρώπης η μάχη δόθηκε μεταξύ Ουγγαρίας και Ουκρανίας που πριν το παγκόσμιο κύπελλο της Βουδαπέστης είχαν 269 πόντους και 244 αντίστοιχα. Σήμερα η Ουκρανία κέρδισε στον γύρο των «16» την Ισπανία με 45-33 και έχασε στον επόμενο από την Κορέα με 45-36. Η Ουγγαρία μετά από την νίκη της επί της Γερμανίας έχασε και εκείνη στους «8» από την Ιταλία με 45-39. Και οι δύο λοιπόν αποκλείστηκαν στον ίδιο γύρο και αφού η τελευταία είχε ήδη περισσότερους βαθμούς, προκρίθηκε για τους θερινούς Αγώνες. Η Τυνησία κατάφερε να παραμείνει εντός των πρώτων 16 της κατάταξης οπότε διατηρεί το ομαδικό εισιτήριο της Αφρικής. Αν δε τα κατάφερνε, το εισιτήριο θα πήγαινε στην πρώτη επιλαχούσα χώρα της κατάταξης, δηλαδή την Ουκρανία.

Μπορεί η Ουκρανία να μην πάει Ολυμπιακούς με το ομαδικό, ωστόσο η Ουκρανή Χαρλάν, η οποία είναι πρώτη στην Ολυμπιακή ατομική κατάταξη με 297 βαθμούς, πάει Τόκιο με το πρώτο ευρωπαϊκό ατομικό εισιτήριο του τουρνουά. Έτσι η Δώρα Γκουντούρα παίρνει από τη 13η θέση το δεύτερο ευρωπαϊκό ατομικό εισιτήριο, αφού νίκησε χθες την μοναδική αντίπαλο που θα μπορούσε να την απειλήσει, την Ρουμάνα Μπιάνκα Πάσκου. Ακολουθούν αναλυτικά οι ομάδες και οι ξιφομάχοι που πήραν πρόκριση σε ομαδικό/ατομικό: