Έκπληξη… μεγατόνων, εκτός μεταλλίων ο Πίτι!

Έγινε και αυτό. Σε σημαντικό αγώνα (τουλάχιστον για τους Βρετανούς), ο Άνταμ Πίτι όχι μόνο ηττήθηκε στα 100μ πρόσθιο, αλλά δεν ανέβηκε καν στο βάθρο!

Στον τελικό των 100μ πρόσθιο των κοινοπολιτειακών αγώνων στο Μπέρμιγχαμ, όπου ήταν το απόλυτο φαβορί, ολοκλήρωσε σε 59.86 έχοντας τρεις πιο γρήγορους κολυμβητές από αυτόν στην κούρσα. Ο συμπατριώτης του Τζέιμς Γουίλμπι ήταν ο νικητής με 59.25 και τον ακολούθησαν οι Αυστραλοί Ζακ Στάμπλετι Κουκ (59.52) και Σαμ Γουίλιαμσον (59.82).
Ο Πίτι που έχει το αδιανόητο παγκόσμιο ρεκόρ με 56.88, δεν κατέβηκε στους αγώνες απολύτως έτοιμος καθώς μόλις τον περασμένο Μάιο είχε τραυματιστεί στο πόδι και έμεινε εκτός για σημαντικό χρονικό διάστημα.