ΤΖΟΥΝΤΟ

Εξαιρετική εμφάνιση Τσελίδη στο γκραν σλαμ της Τιφλίδας

Στην κατηγορία των 90 κιλών όπου έγραψε ιστορία ο Ηλίας Ηλιάδης και καθιερώθηκε ως ένας από τους κορυφαίους όλων των εποχών παγκοσμίως, το ελληνικό τζούντο έχει συνέχεια με τον Θόδωρο Τσελίδη.

O νεαρός τζουντόκα ήταν ότι καλύτερο παρουσίασε η ελληνική αποστολή στην Τιφλίδα καθώς έφτασε πολύ κοντά στον τελικό της κατηγορίας των 90κ. όμως δύο ήττες απειρίας κόντρα σε πολύ ποιοτικούς αντιπαλους του στέρησαν αρχικά μια θέση στον τελικό και στη συνέχεια το χάλκινο μετάλλιο. Αυτό που μένει είναι η εξαιρετική του πρώτη εμφάνιση σε τόσο δυνατή διοργάνωση και η κατάληψη της 5ης θέσης που είναι μεγάλη επιτυχία για πρωτοεμφανιζόμενο και άφησε πολλές υποσχέσεις για το κοντινό μέλλον.
Ο Τσελίδης ήταν ο νικητής του τρίτου ομίλου κερδίζοντας διαδοχικά τον Γεωργιανό Νοντάρι Μπεριάνι στις ποινές, στη συνέχεια τον Αμερικανό Κόλτον Μπράουν με ίπον και στον τελικό του ομίλου νίκησε με τον ίδιο τρόπο τον Ισραηλινό Λι Κότσμαν.
Στον αγώνα για μία θέση στον τελικό, ηττήθηκε από τον Βραζιλιάνο Ραφαέλ Μασέδο και στη συνέχεια έχασε από τον Πολωνό Πιοτρ Κούτσερα το χάλκινο μετάλλιο.
Η δεύτερη σημερινή ελληνική συμμετοχή, ήταν αυτή του Δημήτρη Τσουμήτα ο οποίος αποκλείστηκε στον πρώτο αγώνα κόντρα στον Ολλανδό Γιουρ Σπίκερς.