ΑμεΑ

Εξαιρετικοί Κωστάκης-Ταϊγανίδης

Συνέχισαν τις εξαιρετικές τους εμφανίσεις οι κολυμβητές της Εθνικής στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ΑμεΑ που διεξάγεται στην Γλασκόβη, με τον Κωστάκη και τον Ταϊγανίδη να καταλαμβάνουν 4η και 5η θέση αντίστοιχα στους τελικούς που συμμετείχαν.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Ο Γιάννης Κωστάκης αγωνιζομενος στα 150μ. μεικτής ατομικής SM3 με χρόνο 3:28.42 έφτασε μια ανάσα από τα μετάλλια αλλά τελικά έμεινε στην τέταρτη θέση. Ο Ουκρανός Ντιμίτρι Βυνοράντετς ξεχώρισε από την αρχή και με χρόνο 3:01.28 κατέκτησε το χρυσό με άνεση. Δεύτερος ο Αυστραλός Γκραν Πάτερσον με 3:08.94 και τρίτος ο Μεξικανός Αρνούλφο Καστορένα με 3:17.70.
Στον τελικό των 100μ. ύπτιο S12, ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης με χρόνο 1:01.57 κατέλαβε την τη θέση. Η κούρσα ήταν εξαιρετικά γρήγορη με το νικητή Ρώσο Αλεξάντερ Σβέντοφ να πετυχαίνει ρεκόρ Ευρώπης με 1:00.62.
Αύριο αγωνίζονται πέντε Έλληνες αθλητές. Οι τρεις στους πρωινούς προκριματικούς. Στα 50μ. ελεύθερο S6 o Γιώργος Σφαλτός, στο 50μ. πεταλούδα S5 ο Αντώνης Τσαπατάκης και στα 50μ. S3 ελεύθερο ο Γιάννης Κωστάκης S3. Στους απογευματινούς τελικούς έχουν εξασφαλίσει ήδη την συμμετοχή τους στα 50μ. ύπτιο S1 ο Χρήστος Ταμπαξής και o Δημήτρης Καρυπίδης.