ΑμεΑ

Τέσσερις τελικοί στο παγκόσμιο

Με τη συμμετοχή τεσσάρων Ελλήνων αθλητών σε τελικούς συνεχίζεται το απόγευμα το παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμεΑ που διεξάγεται στη Γλασκόβη.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Σε τέσσερις κούρσες θα λάβει μέρος η Εθνική ομάδα κολύμβησης της ΕΑΟΜ ΑμεΑ, στους απογευματινούς τελικούς της τέταρτης ημέρας του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Ο Γιώργος Σφαλτός στα 50μ. ελεύθερο S6 καθώς με χρόνο 32.89 τερμάτισε δεύτερος στην σειρά του και με την τέταρτη καλύτερη επίδοση πέρασε στον τελικό.
Στα 50μ. S3 ελεύθερο ο Γιάννης Κωστάκης με 52.95 τερμάτισε στην δεύτερη θέση και με τον πέμπτο καλύτερο χρόνο θα διεκδικήσει το πρώτο του μετάλλιο σε αυτή την διοργάνωση.
Ο Αντώνης Τσαπατάκης αγωνίστηκε στα 50μ. πεταλούδα S5 αλλά αποκλείστηκε ενώ τερμάτισε στην τέταρτη θέση της σειράς του. Σε μία κούρσα που είχε παγκόσμιο ρεκόρ από τον Αμερικάνο Ροΐ Πέρκινς με 38.89 και ευρωπαϊκό ρεκόρ από τον Τούρκο Μπεουτουλάχ Έργκογλου με 38.78.
Στους απογευματινούς τελικούς θα συμμετάσχουν ακόμα στα 50μ. ύπτιο S1 ο Χρήστος Ταμπαξής και o Δημήτρης Καρυπίδης.