ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Έξι πανελλήνια ρεκόρ στο Βύρωνα

Μεγάλες επιδόσεις έγιναν κατά τη διάρκεια του πανελλήνιο πρωτάθλημα σκοποβολής εφήβων – νεανίδων που έγινε στο Βύρωνα από τις 29 Ιουλίου έως 2 Αυγούστου.

Ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων που έγινε στο Βύρωνα, κατά τη διάρκεια του οποίου καταρρίφθηκαν 6 πανελλήνια ρεκόρ.
Η Χριστίνα Μόσχη του ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης κατέρριψε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ στο αεροβόλο πιστόλι νεανίδων με σκορ 570/600. Η αθλήτρια στον τελικό του αγωνίσματος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 237,7 βαθμούς, κάνοντας ρεκόρ τελικού.
Πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων στο τουφέκι 3Χ40 όμως έκανε και η Όλγα Κατσούλη του ΣΣΒ. Με επίδοση 1112/1200 πήρε το πανελλήνιο ρεκόρ (1110/1200) που κατείχε η Μαρούσα Μακράκη από το 2018 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.
Η Γεωργία Παπούλια αν και προκρίθηκε με την έκτη επίδοση στον τελικό, κατάφερε σε αυτόν να καταρρίψει το ατομικό της ρεκόρ που είναι και πανελλήνιο (242,1) και με σκορ 244,9 κατέκτησε την πρώτη θέση.
Πανελλήνιο ρεκόρ σημειώθηκε και στο ομαδικό των εφήβων. Η ομάδα του ΑΟΣ Ανδρομέδα που την αποτελούσαν οι αθλητές Λάζος, Μποζίνης και Χριστοδούλου με συνολικό σκορ 1800,8 πήραν το πανελλήνιο ρεκόρ που κατείχε η ομάδα του ΣΣ Βόλου από πέρυσι με επίδοση 1785.
Ρεκόρ έγινε και στο ομαδικό αγώνισμα. Οι αθλήτριες του ΣΣΒ Κατσούλη, Βαρέλα, Πράπα με σκορ 3190 βαθμούς πήραν το πανελλήνιο ρεκόρ που κατείχε η ομάδα ΣΛ Ζευς.