ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εκτός τελικών η Εθνική νέων

Kαλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Εθνική ομάδα nέων απέναντι στην ισχυρή Σερβία, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 20-17.

Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία η Εθνική εγκλώβισε τα ατού των Σέρβων, ενώ παράλληλα επιθετικά έβρισκε λύσεις με τους Μωραϊτη και Κρητικό. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Σερβία να προηγείται με 10-8. Ωστόσο στις αρχές του δευτέρου ένα πολύ κακό δεκάλεπτο στοίχισε στην Εθνική, αφού αρχικά δεν εκμεταλλεύτηκε την δίλεπτη αποβολή που χρεώθηκαν οι Σέρβοι, ενώ στην συνέχεια δέχθηκε ένα επιμέρους σκορ 6-1 και το σκορ έγινε 9-16 στο 40’
Η Εθνική δεν τα παράτησε και μέσα σε λίγα λεπτά με σερί 5-0 μείωσε σε 14-16 και 17-19 αλλά οι Σέρβοι με ψυχραιμία κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.
Καλύτεροι παίκτες για τις δύο ομάδες επιλέχτηκαν από τους διοργανωτές οι τερματοφύλακες Μουτόπουλο και Μιλοσάβλιεφ.
Αυτή η ήττα έκρινε και την πρόκριση στην τελική φάση υπέρ της Σερβίας και πλέον η Εθνική θα προσπαθήσει να πάρει την 2η τιμητική θέση του ομίλου με νίκη αύριο κόντρα στο Ισραήλ (13:00).
Ελλάδα (Σεϊρεκίδης) Κρητικός 4, Παπαπούλιος, Μπραουδάκης, Μωραίτης 4, Μελετάκος, Αραμπατζής 3, Καραγκιοζόπουλος, Τσαναξίδης, Χαραλαμπίδης 2, Αποστολίδης 2, Τριανταφυλλίδης, Καρκαλάτος, Θεωδορόπουλος, Ηλιόπουλος 2, Μουτόπουλος, Πολύδωρος.
Σερβία (Μάρκοβιτς) Άρσενιτς 6, Μπάρουτζιτς 1, Γκάτσεβιτς, Γιούρακιτς, Κλιάϊτς 4, Κολάκοβιτς 2, Κούρτες 1, Μάρκοβιτς 1, Μιλοσάβλιεφ, Μίτιτς 4, Ραντοβάνοβιτς, Ρανισάβλιεβιτς, Ράτκοβιτς 1, Σμίλιανιτς, Στογιάνοβιτς.
Δίλεπτες 3-3 Πέναλτι 1/2-2/3