ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ξεκίνημα με νίκη για την Εθνική

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε η Εθνική ομάδα νέων στο χάνμπολ, στην προσπάθεια της για πρόκριση στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η ελληνική ομάδα επικράτησε 26-22 επί της Γεωργίας στην Τιφλίδα. H Εθνική ξεκίνησε ιδανικά, προηγούμενη με 8-0 στο 9’, αλλά στην συνέχεια η γηπεδούχος ομάδα ανέβασε την απόδοση της και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 8-15. Στο δεύτερο μέρος η Εθνική πέρασε μπροστά 14-20 (45’) και 17-22 (48’) και όλα έδειχναν πως θα πάρει μία εύκολη νίκη, ωστόσο το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά έγινε ντέρμπι. Οι Γεωργιανοί μείωσαν στο γκολ (22-23) στο 56:36, αλλά η ελληνική ομάδα επέδειξε ψυχραιμία και πήρε τη νίκη με ένα σερί 3-0 στο φινάλε χάρις τα τέρματα των Ηλιόπουλου (2) και Κρητικού.
Γεωργία Ζαρνάτζε 4, Γκιοργκάτζε 3, Γκογκολάτζε 3, Περάτζε 3, Μπουλμπουλασβίλι 2, Κμπιλασβίλι 2, Καζόμια 2, Ρουστάμοφ 2, Τσκοβρεμπάτζε 1, Ντικμάμινια, Ιομπασβίλι, Καντοσβίλι, Κιντέσελι, Μαμουλασβίλι, Τιελίτζε, Τσιντάτζε.
Ελλάδα (Σεϊρεκίδης) Κρητικός 1, Παπαπούλιος, Μπραουδάκης, Μωραίτης 8, Μελετάκος, Αραμπατζής 3, Καραγκιοζόπουλος, Τσαναξίδης 3, Χαραλαμπίδης, Αποστολίδης 3, Τριανταφυλλίδης 2, Καρκαλάτος, Θεωδορόπουλος, Ηλιόπουλος 6, Μουτόπουλος, Πολύδωρος.
Δίλεπτες 2-1, Πέναλτι 2/2-0/0.