ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Μινσκ 2019: Εκτός τελικού η Ελλάδα στο DNA

Εκτός τελικού έμεινε η ελληνική ομάδα του DNA στους ευρωπαϊκούς αγώνες του Μινσκ συγκεντρώνοντας συνολικά 48 πόντους και ολοκληρώνοντας στην 6η θέση του πρώτου γκρουπ, με τις τρεις πρώτες να προκρίνονται.

Καλή ήταν η εμφάνιση των Ελλήνων αθλητών στο DNA του Μινσκ όμως δεν κατάφεραν την πρόκριση στον τελικό αφού μόνο οι τρεις πρώτες ομάδες από κάθε γκρουπ προκρίνονται.
Στην κούρσα των 100μ. ανδρών ο Γιάννης Νυφαντόπουλος τερμάτισε σε χρόνο 10.58 (+0.7) και στην έκτη θέση για να δώσει 2 πόντους στην ομάδα ενώ στις γυναίκες η Ραφαέλα Σπανουδάκη τερμάτισε ξανά πρώτη με χρόνο 11.42 (+1.1) για να χαρίσει 12 πολύτιμους πόντους στην ελληνική ομάδα και να βελτιώσει το φετινό της ρεκόρ. Στο άλμα εις μήκος η Έφη Κολοκυθά ολοκλήρωσε στην 4η θέση έχοντας καλύτερο άλμα στα 6.13μ. (+0.1) και χάρισε στην ομάδα 6 βαθμούς ενώ στην συνέχεια η Σοφία Υφαντίδου αγωνίστηκε στον ακοντισμό για να ρίξει καλύτερη βολή στα 52.10μ. και να έχει στο σύνολο της κατάταξης την 5η θέση και 4 βαθμούς. Στα 110μ. με εμπόδια ο Κώστας Δουβαλίδης έτρεξε μια καλή κούρσα υπό βροχή και τερμάτισε σε χρόνο 13.46 για να ισοφαρίσει το φετινό του ρεκόρ και να καταφέρει να δώσει 12 βαθμούς στην ομάδα. Ο Αντώνης Μέρλος κατάφερε να περάσει τα 1.95μ., χωρίς να ρισκάρει, για να μείνει στην 6η θέση και να δώσει 2 βαθμούς στην ομάδα ενώ η Κέλλυ Σαμάνη στα εμπόδια τερμάτισε 5η σε χρόνο 13.91 ενώ έδωσε 4 βαθμούς στην ομάδα. Τέλος, η σκυταλοδρομία καταδίωξης έφυγε τελευταία από την αφετηρία και ολοκλήρωσε σε χρόνο 4:33.35 και την 6η θεση.

Αποτελέσματα ανά αγώνισμα:
100μ. ανδρών: Γιάννης Νυφαντόπουλος – 10.58 – 6η θέση (2 βαθμοί)
100μ. γυναικών: Ραφαέλα Σπανουδάκης – 11.42 – 1η θέση (12 βαθμοί)
Άλμα εις μήκος: Έφη Κολοκυθά – 6.13μ. – 4η θέση (6 βαθμοί)
Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου – 52.10μ. – 5η θέση (4 βαθμοί)
σκυταλοδρομία μεικτή 4×400: Κωνσταντίνος Νάκος, Δέσποινα Μουρτά, Ελπίδα Καρκαλάτου, Αντώνης Αλεξανδρίδης – 3:20.81 – 4η θέση (6 βαθμοί)
110μ. με εμπόδια ανδρών: Κώστας Δουβαλίδης – 13.46 – 1η θέση (12 βαθμοί)
Άλμα εις ύψος: Αντώνης Μέρλος – 1.95μ. – 6η θέση (2 βαθμοί)
110μ. με εμπόδια γυναικών: Κυριακή Σαμάνη – 13.91 – 5η θέση (4 βαθμοί)
σκυταλοδρομία καταδίωξης: Χρήστος Κοτίτσας, Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου, Παναγιώτης Τριβυζάς, Γρηγορία Εμμανουέλα Κεραμιδά – 4:33.35 – 6η θέση