Παγκόσμιο νέων: Ελλάδα – Ισπανία στον τελικό

Την ομάδα της Ισπανίας θα αντιμετωπίσει η Εθνική στον αυριανό (19:00) τελικό του παγκόσμιου πρωταθλήματος νέων γυναικών που διεξάγεται στη Νετάνια του Ισραήλ.

Στο δεύτερο ημιτελικό της ημέρας, η Ισπανία νίκησε 14-12 την αξιόμαχη Ιταλία και πήρε τη εισιτήριο για τον τελικό
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ιταλία να είναι μπροστά με ένα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (7-8). Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν 2-2, ενώ η Ισπανία με ένα επί μέρους σκορ 5-2 στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να νικήσει την Ιταλία με 14-12 και να πάρει το εισιτήριο για τα τελικά εκεί που θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα.
Οκτάλεπτα: 5-4, 3-3, 2-2, 2-5
Ιταλία (Κάρλο Σιρλίπο): Λεόνε 1, Γκαντ 1, Κορντοβάνι 1, Τσεργκόλ 2, Γκιουστίνι 3, Μπετίνι 3, Κλατόφσκι 1
Ισπανία (Ζόρντι Βάλς Ναρτ): Μπαρίλ 1, Ροντρίγκεζ 1, Χερέντια 3, Αμόρος 2, Μπαρίλ 3, Λίντε 4

H ομάδα της Ισπανίας θα αγωνιστεί για 4η φορά σε τελικό. Το 2011 στην Τεργέστη της Ιταλίας, νίκησε την Ουγγαρία και στις δύο επόμενες διοργανώσεις, το 2013 και το 2015 στο Βόλο ηττήθηκε από τις ΗΠΑ.
Για την Ελλάδα είναι η τρίτη παρουσία σε τελικό στη διοργάνωση. Νίκησε το 1997 στην Πράγα την Αυστραλία και ηττήθηκε το 2017 στο Βόλο από τη Ρωσία.