Παγκόσμιο νέων: ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ Η ΕΛΛΑΔΑ!

Σούπερ εμφάνιση από την Εθνική ομάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων γυναικών που πριν από λίγο έκλεισε θέση στον τελικό επικρατώντας επί της Ουγγαρίας 13-8 στον ημιτελικό!

Η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με δύο γκολ (2-0), με την Ουγγαρία να ισοφαρίζει (2-2), αλλά την γαλανόλευκη να ανεβάζει ρυθμούς και να προηγείται με δύο γκολ στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου (4-2). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τον πρώτο λόγο στην δεύτερη περίοδο και διεύρυνε το προβάδισμα του, με αποτέλεσμα να προηγείται με τέσσερα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (7-3).
Στην τρίτη περίοδο η γαλανόλευκη προσπάθησε να ανεβάσει την διαφορά της, αλλά οι πολίστριες από την Ουγγαρία βρήκαν απαντήσεις και η απόσταση παρέμεινε στα τέσσερα γκολ στο τέλος του τρίτου οκραλέπτου (11-7). Αν και οι Ουγγαρέζες ήταν πολύ ανταγωνιστικές και στην τέταρτη περίοδο, η Ελλάδα διατήρησε το προβάδσμα και νίκησε με 13-8, εξασφαλίζοντας ένα από τα εισιτήρια του τελικού.
Η Εθνική θα αντιμετωπίσει στον τελικό το ΄Σαββατο (16/10), μια εκ των Ισπανία και Ιταλία.
Οκτάλεπτα 4-2, 3-1, 4-4, 2-1
Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Τριχά 2, Σιούτη 2, Κανετίδου 3,, Νίνου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Κατσιμπρή 2, Κοντονή 1.
Ουγγαρία (Τάμας Βάργκα): Περεστέζι-Νάγκι 3, Βαλεντίν 1, Μπάκσα 1, Σεγκέντι 1, Ντομσόντι 2.
Η MVP του παιχνιδιού ήταν η Ελένη Κανετίδου από την Ελλάδα.