ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

Ένα αργυρό και δύο χάλκινα μετάλλια την 1η μέρα του world series στη Σύρο

Με την κατάκτηση ενός αργυρού και δύο χάλκινων μεταλλίων από την ελληνική αποστολή ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα Hellas Beetles FINA artistic swimming world series που διεξάγεται στην Ερμούπολη της Σύρου.

Οι Μαρία Ελένη Αρμάου, Ιφιγένεια Δίπλα, Βασιλική Κοφίδη, Όλγα Κουργιαντάκη, Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Εβελίνα Παπάζογλου, Σοφία Σαραντίδη, Άννα Μαρία Ταξοπούλου, Αθανασία Τσόλα (αναπλ. Γεωργία Βασιλοπούλου, Βιολέτα Ζουζούνη) βαθμολογήθηκαν με 81,9300β. στο τεχνικό πρόγραμμα του ομαδικού και ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.
Το χρυσό μετάλλιο πήρε το Μεξικό (83,9287) , που πρωταγωνίστησε με τρεις πρωτιές την πρώτη μέρα των αγώνων και το χάλκινο η Γαλλία με 81,4165β.
Η Άννα Μαρία Ταξοπούλου ως μέλος της Εθνικής ομάδας των νεανίδων αγωνίστηκε στο τεχνικό πρόγραμμα του σόλο και τα πήγε περίφημα. Η νεαρή Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, καθώς εκτέλεσε όμορφα το πρόγραμμά της και βαθμολογήθηκε με 79,0282 βαθμούς. Το χρυσό μετάλλιο πήρε η Μεξικανή Ζοάνα Χιμένεζ Γκαρσία με 82,9070β. και το ασημένιο η Γαλλίδα Μορίν Τζένκινς με 80,2932β. Στην κατάταξη των αθλητριών των σωματείων, την καλύτερη εμφάνιση έκανε η Αναστασία Κουτσελίνη του ΝΟΒΑ (67,0895β.)
Η Ταξοπούλου κέρδισε και δεύτερο μετάλλιο στο τεχνικό πρόγραμμα του ντουέτου με τη Γεωργία Βασιλοπούλου. Οι δύο αθλήτριες κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο με 78,4383β. και έδειξαν σε εξαιρετική κατάσταση στην πορεία της προετοιμασίας τους για τις μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις του καλοκαιριού, το παγκόσμιο και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Junior.

Το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στις Καρέμ Ατσάχ Ραμίρεζ και Νούρια Ντιοσντάτο Γκαρσία από το Μεξικό που βαθμολογήθηκαν με 83,6027β. και πήραν την πρωτιά. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι διδυμες Γαλλίδες Σαρλότ Τρεμπλ και Λάουρα Τρεμπλ με 81,9575β. Αρχικά το ελληνικό ντουέτο ήταν 4ο, αλλά επειδή στην τρίτη θέση βρέθηκε το δεύτερο γαλλικό ντουέτο με τις Μορίν Τζένκινς και Ιβ Πλανέ με 81,6529β. -και σύμφωνα με τους κανονισμούς δεν κατατάσσεται επίσημα- την 3η θέση και το χάλκινο παίρνουν οι επίσημα οι Ελληνίδες.
Στην κατάταξη των σωματείων η ελβετική LNZ κατετάγη πρώτη, ενώ από τα ελληνικά καλύτερος ήταν ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης με τις 15χρονες Πηνελόπη Καραμέσιου και Αντριάνα Μισίκεβιτς (65,7593β.)