ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις στη Σύρο η Εθνική

Ακόμα δύο μετάλλια πρόσθεσε η ελληνική αποστολή κατά τη διάρκεια της δεύτερης ημέρας του Hellas Beetles FINA Artistic Swimming World Series, Syros 2018, που φιλοξενείται στο δημοτικό κολυμβητήριο της Σύρου.

Η Εθνική ομάδα γυναικών της καλλιτεχνικής κολύμβησης κατέκτησε το χάλκινο μετάλιο στο ελεύθερο ομαδικό. Οι Ιφιγένεια Δίπλα, Βασιλική Κοφίδη, Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Εβελίνα Παπάζογλου, Σοφία Σαραντίδη, Άννα μαρία ταξοπούλου, Αθανασία Τσόλα, Γεωργία Βασιλοπούλου, (αναπλ. Μαρία Ελένη Αρμάου, Όλγα Κουργιαντάκη) εκτέλεσαν το καινούργιο πρόγραμμά τους που ετοιμάζουν στην προετοιμασία για το Ευρωπαϊκό, βαθμολογήθηκαν με 84,8667β. και ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου.
Το χρυσό μετάλλιο στο ελεύθερο ομαδικό κατέκτησε το Μεξικό (όπως και στο Τεχνικό πρόγραμμα την Παρασκευή) με 87,3667β., ενώ το ασημένιο πήρε η Γαλλία με 85,3000 β.
Η Ταξοπούλου πήρε το χάλκινο στο ελεύθερο πρόγραμμα του σόλο με βαθμολογία 82,1000. «Είμαι ικανοποιημένη με τις μέχρι τώρα εμφανίσεις μου και ελπίζω και η προπονήτριά μου. Όλη η ομάδα προετοιμάζεται σκληρά για το ευρωπαϊκό και το παγκόσμιο πρωτάθλημα και θα είμαστε έτοιμοι την κατάλληλη στιγμή. Η διοργάνωση εδώ στη Σύρο είναι τέλεια».
Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα κατέκτησε η Μεξικανή Νούρια Ντιοσντάτο Γκαρσία με 84,6333β. και πολύ μικρή διαφορά από τη Γαλλίδα Ιβ Πλανέ που βαθμολογήθηκε με 84,3000β. και πήρε το ασημένιο μετάλλιο.