Ενα καλό τεστ για την Εθνική ενόψει Βελγίου

Την ήττα με 3-0 από την Τουρκία γνώρισε η Eθνική ανδρών στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του διεθνούς τουρνουά Turgutlu Cup.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, όπως και χθεσινό νικηφόρο 3-1 με την Σουηδία είχε ένα σχετικά κακό πρώτο σετ (μετά το 13-13 οι Τούρκοι ξέφυγαν με 20-15) και παρόλο που ήταν αρκετά βελτιωμένο στη συνέχεια, δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση.
Κι αυτό γιατί υπήρχε σχετικά μεγάλη αναποτελεσματικότητα στην κόντρα μπάλα, σε αντίθεση με τους Τούρκους, οι οποίοι στα κρίσιμα σημεία είχαν τις λύσεις κι έτσι έφτασαν στη νίκη.
Κι αυτό το ματς ήταν ένα πολύ καλό κρας τεστ εν όψει των αγώνων του προκριματικού ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, καθώς θέλουμε να πιστεύουμε ότι στα ματς με το Βέλγιο, όπου θεωρητικά θα κριθεί η πρώτη θέση, θα είναι το ίδιο κλειστά και θα κριθούν στις λεπτομέρειες.
Στο β’ σετ αν και βρεθήκαμε στο -5 (11-5, 13-8), ισοφαρίσαμε σε 14-14, αλλά δεν προσπεράσαμε ποτέ και το 21-20, έγινε 23-20 για να χαθεί το σετ.
Στο γ’ σετ το εις βάρος 13-10 έγινε 19-17 υπέρ, αλλά στο 21-19 δεχθήκαμε ένα σερί 3-0 για την ανατροπή κι εκεί δεν υπήρξε απάντηση για να χαθεί το σετ και το ματς.
Αύριο η Εθνική στον τελευταίο της αγώνα στο Turgutlu Cup αντιμετωπίζει στις 20:00 την Ισπανία.

Τα σετ 25-18, 25-21, 25-23
Τουρκία (Τζανίνι) Κιγιάκ 1 (1 μπλοκ), Γκιουνές 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Γκουνγκόρ 13 (11/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 36% άριστες), Γκοκγκόζ 11 (11/22 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Κοτς 8 (5/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τόι 16 (14/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γεσιλμπουντάκ –λ (30% υπ. – 30% άριστες) / Ντενγκίν –λ, Σούμπασι, Γκουλμέζογλου 1 (1 μπλοκ).
Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 16 (14/34 επ., 2 μπλοκ), Τερζής, Πετρέας 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (10/18 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 27% άριστες), Πρωτοψάλτης 6 (5/13 επ., 1 άσο, 40% υπ. – 30% άριστες), Γκαράς –λ (62% υπ. – 46% άριστες) / Στιβαχτής, Τζιουμάκας.