ΤΖΟΥΝΤΟ

Εννέα μετάλλια η Εθνική στο βαλκανικό

Εννέα μετάλλια κέρδισε η ελληνική αποστολή στο βαλκανικό πρωτάθλημα τζούντο παίδων Α’ – κορασίδων Α’.

Στην κατηγορια U15, που διεξήχθη στα Σκόπια από τις 14 έως 16 Ιουνίου 2019, το Ελληνικό τζούντο κατέκτησε ένα ασημένιο και οκτώ χάλκινα μετάλλια! Η Φανή Πρίφτη ήταν δεύτερη στην κατηγορία των -48 κιλών, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι Κοντοκώστας Νίκος (-34κ.), Σαρνταρίδης Κωνσταντίνος (-50κ.), Γιαννόπουλος Δημήτριος (-55κ.), Καριπίδης Φώτιος (-60κ.), Κωστελίδης Ιωάννης (+73κ.), Σπερλίδης Αλέξιος(+73κ.), Συρινίδου Γαλήνη (-48κ.) και Παπαγιαννάκη Αλεξάνδρα (-57κ.).

Επίσης, οι αθλητές και αθλήτριες της ελληνικής αποστολής κατέκτησαν εννέα πέμπτες και οκτώ έβδομες θέσεις.