Εντυπωσιακός ο Φαραντάκης

Ο 20χρονος αθλητής κατέλαβε την πέμπτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα δρόμου νέων που πραγματοποιήθηκε στο Τάρτου της Εσθονίας.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο Στέλιος Φαραντάκης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα δρόμου νέων που πραγματοποιήθηκε στο Τάρτου της Εσθονίας. Ο 20χρονος αθλητής κατέλαβε την πέμπτη θέση στη διαδρομή των 161,2χλμ. σε έναν αγώνα που κρίθηκε σε μαζικό σπριντ. Ο Φαραντάκης αγωνίζεται με τα χρώματα της γαλλικής UC Albenassiene και οι εμπειρίες που έχει αποκτήσει από την τετραετή παραμονή του στο εξωτερικό αποδείχθηκαν πολύτιμες. Στα τέλη του Ιουνίου κατέκτησε την τρίτη θέση στην αντοχή και την πέμπτη στην ατομική χρονομέτρηση του πανελλήνιου πρωταθλήματος.
Πρωταθλητής ευρώπης αναδείχθηκε ο Σλοβάκος Έρικ Μπάσκα. Δεύτερος πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ο Ρώσος Μάμιρ Στας και τρίτος ο Ιταλός Ντάβιντε Μαρτινέλι. Οι 48 πρώτοι αθλητές που τερμάτισαν στο γκρουπ του νικητή πήραν το ίδιο χρόνο (3:36:49).