ΜΠΑΚΟΥ 2015

Επίδειξη δύναμης

Η Εθνική εφήβων δεν κέρδισε απλά το Μαυροβούνιο αλλά έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα σε μία από τις πιο σπουδαίες σχολές στο πόλο. Οι διεθνείς μας επικράτησαν στην πρεμιέρα τους στο Μπακού με 16-12.

του Άκη Ιωακείμογλου

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής εφήβων στους 1ους ευρωπαϊκούς αγώνες στο Μπακού και ουσιαστικά επιβεβαίωσαν ότι κοιτάξουν πολύ ψηλά, στο βάθρο της διοργάνωσης. Η Ελλάδα όχι μόνο κέρδισε το Μαυροβούνιο αλλά έκανε επίδειξη ισχύος, επικρατώντας με το τελικό 16-12, που έστειλε μήνυμα στους αντιπάλους της. Η Εθνική μας ομάδα είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο οκτάλεπτο και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση τόσο από τον παίκτη παραπάνω όσο και από την περιφέρεια, κατάφερε να πετύχει τρία γκολ και να δεχτεί μόλις ένα, χάρη στις αποκρούσεις του Μάντη, που βρέθηκε σε μεγάλη μέρα. Η Εθνική μας προηγήθηκε και με τρία γκολ (1-4) στις αρχές του δεύτερου οκταλέπτου, όπου οι άμυνες πήγαν περίπατο, ωστόσο η Ελλάδα κατάφερνε να διατηρεί το προβάδισμα. Το Μαυροβούνιο πλησίασε στο ένα γκολ (3-4), όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με γκολ του Δελαγραμμάτικα στον παίκτη παραπάνω ξέφυγε πάλι με +2. Οι αντίπαλοί μας πλησίασαν άλλες δύο φορές στο γκολ (4-5, 5-6) και τελικά ισοφάρισαν στα 57 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου σε 6-6 με γκολ του Σάβελιτς. Στην τελευταία επίθεση οι διεθνείς μας κέρδισαν αποβολή, ο Δημήτρης Κραβαρίτης πήρε τάιμ άουτ και ο Γιαννόπουλος στα 17 δευτερόλεπτα σκόραρε και έδωσε προβάδισμα ξανά στην Ελλάδα με 6-7 στο φινάλε του ημιχρόνου.
Η τρίτη περίοδος άρχισε με τους Μαυροβούνιους να ισοφαρίζουν σε 7-7 αλλά η συνέχεια άνηκε εξ ολοκλήρου στους διεθνείς μας, οι οποίοι με ένα σερί 0-4 με τους Γιαννόπουλο, Γαρδίκα, Νικολαΐδη και Παπαναστασίου πήραν ξανά σημαντικό προβάδισμα με 7-11. Το σερί ανακόπηκε προσωρινά με τον Σάβελιτς, τη μοναδική απειλή των αντιπάλων, να πετυχαίνει το έκτο του γκολ για το 8-11, όμως άμεση ήταν η απάντηση από ελληνικής πλευράς με τον Νικολαΐδη να σκοράρει στα 44 δευτερόλεπτα για το φινάλε και να στέλνει την Εθνική μας στο τελευταίο οκτάλεπτο με μία σημαντική διαφορά τεσσάρων γκολ (8-12). Στο τελευταίο οκτάλεπτο η Εθνική μας έφτασε για πρώτη φορά στο +5 με τον Αλεξίου να πετυχαίνει το 8-13, όμως οι Μαυροβούνιοι αντέδρασαν και με ένα σερί 2-0 μείωσαν σε 10-13, 4:58 πριν το τέλος του παιχνιδιού. Δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καλύτερο και η Ελλάδα έφτασε σε μεγάλη νίκη με 12-16.

Τα οκτάλεπτα 1-3, 5-4, 2-5, 4-4
Μαυροβούνιο (Βίσενιτς) Σάβελιτς 6, Ράντοβιτς 2, Μπρκιτς 2, Ουκρόπινα 1, Μιγιούσκοβιτς 1
Ελλάδα (Κραβαρίτης) Γιαννόπουλος 3, Νικολαΐδης 3, Αλεξίου 3, Γαρδίκας 2, Παπαναστασίου 2, Δελαγραμμάτικας 1, Καλαργυρός 1, Παπασηφάκης 1