Επική ανατροπή από Κύργιο!

Όταν χάνεις 2-0 σετ από αυτόν που απέκλεισε τον Ρότζερ Φέντερερ και τελικά να κάνεις το 3-2 τότε μιλάμε για επική ανατροπή Ο δικός μας Νικ Κύργιος έκανε απίστευτα πράγματα και πέταξε εκτός όπεν Αυστραλίας τον Αντρέας Σέπι.

του Σούλη Μέζου

Ο 19χρονος Ελληνοαυστραλός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα αλλά η αυτοπεποίθηση που είχε αποκτήσει ο Ιταλός από τον αποκλεισμό του Ρότζερ Φέντερερ και το μομέντουμ, τον έβαλαν μπροστά στο σκορ με 2-0 (7-5, 6-4) μετά από 84 λεπτά. Ωστόσο όμως ο Κύργιος αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει και ξεκίνησε μια πραγματικά επική ανατροπή.
Σε 25 λεπτά μόλις έκανε το 2-1 παίρνοντας το τρίτο σετ με 6-3. Ακολούθησε το τέταρτο σετ όπου ο Σέπι τα έδωσε όλα προκειμένου να τελειώσει τον αγώνα και να πάρει αυτός την πρόκριση για τα προημιτελικά. Δεν τα κατάφερε όμως, καθώς ο Κύργιος έκανε το 2-2 στο τάιμπρεϊκ για να οδηγήσει τον αγώνα και σε πέμπτο σετ.
Εκεί, οι δύο αθλητές οδηγήθηκαν σε δεύτερο συνεχόμενο τάι μπρέικ με τον Ελληνοαυστραλό να καταφέρνει τελικά να φτάνει σε μία πραγματικά πολυ μεγάλη νίκη μετά από αγώνα 212 λεπτών.
Στη μάχη για την πρόκριση στον ημιτελικό, ο Κύργιος θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Μάρεϊ-Ντιμιτρόφ.