ΤΕΝΙΣ

Προημιτελικά με φαβορί

Ναδάλ-Μπέρντιχ και Μπουσάρντ-Σαράποβα είναι τα δύο πρώτα μεγάλα ζευγάρια των προημιτελικών του όπεν της Αυστραλίας.

του Σούλη Μέζου

Ο Ράφαελ Ναδάλ απέκλεισε τον Νοτιοαφρικάνο Κέβιν Άντερσον επικρατώντας 3-0 (7-5, 6-1, 6-4) σε αγώνα σχεδόν δύο ωρών (126 λεπτά). Ο Ισπανός θα αντιμετωπίσει στον προημιτελικό διεκδικώντας την πρόκριση στην τετράδα, τον Τόμας Μπέρντιχ. Ο Τσέχος νίκησε 3-0 (6-2, 67-6, 6-2) τον Αυστραλό Μπερνάρντ Τόμιτς και έφτασε στα προημιτελικά δίχως να χάσει ούτε ένα σετ. Τα πράγματα όμως δυσκολεύουν τώρα καθώς ο Ναδάλ έχει νικήσει τον Μπέρντιχ 17 συνεχόμενες φορές!
Στις γυναίκες, η Μαρία Σαράποβα δείχνει έτοιμη να κυριαρχήσει. Η Ρωσίδα νίκησε εύκολα την Κινέζα Σουάι Πενγκ σε 2-0 (6-3, 6-0) σε 75 λεπτά αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση και στη Μελβούρνη έχει ταξιδέψει για να διεκδικήσει το τρόπαιο. Αντίπαλος της στα προημιτελικά θα είναι η φιλόδοξη Τζίνι Μπουσάρντ. Η Καναδέζα αντιμετώπισε την Ίρινα Καμέλια Μπέγκου και για μία ακόμα φορά παρουσίασε μεταπτώσεις στην απόδοση της. Ενώ ξεκίνησε εντυπωσιακά κερδίζοντας το πρώτο σετ 6-1 σε 29 λεπτά, ακολούθησε μία ώρα όπου η Ρουμάνα αντίπαλος της την τρόμαξε παίρνοντας το δεύτερο σετ με 7-5. Με ένα 6-2 στο τρίτο σετ, η Μπουσάρντ επανέφερε την… τάξη και ετοιμάζεται πλέον να διεκδικήσει τη μια θέση στα ημιτελικά με αντίπαλο την Μαρία Σαράποβα.