Ευγνώμων στον Ουίγκινς

Η βρετανική ομοσπονδία ποδηλασίας ανακοίνωσε την Παρασκευή την αποστολή που θα ταξιδέψει τον Αύγουστο στο Ρίο. Σε αυτήν περιλαμβάνεται οριστικά ο Μαρκ Κάβεντις ο οποίος πίστωσε την επιτυχία του στον Μπράντλεϊ Ουίγκινς.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο 31χρονος Καβέντις θα τρέξει στο όμνιουμ και θα αποτελέσει αναπληρωματικό μέλος της ομαδικής καταδίωξης. Ο Βρετανός ποδηλάτης επέστρεψε στην πίστα με τους καλύτερους οιωνούς αφού τον Μάρτιο αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής με τον Ουίγκινς στο μάντισον. Οι δυο τους έτρεξαν στον ίδιο αγώνισμα στο Πεκίνο το 2008, όταν ο Κάβεντις ήταν το μοναδικό μέλος της βρετανικής ομάδας που δεν κατάφερε να πάρει μετάλλιο. Μιλώντας στο Sky Sports λίγο μετά τη δημοσιοποίηση της βρετανικής αποστολής για το Ρίο ο Κάβεντις είπε για τον Ουίγκινς: «Ειλικρινά πιστεύω πως χωρίς εκείνον δεν γνωρίζω αν θα τα είχα καταφέρει. Στέκεται δίπλα μου και με στηρίζει. Είναι σαν αδελφός μου». Όπως έκανε ο «Καβ», έτσι και ο Ουίγκινς απείχε από την πίστα στους Ολυμπιακούς του 2012. Αντιθέτως έτρεξε στην ατομική χρονομέτρηση της ποδηλασίας δρόμου και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο μόλις δέκα ημέρες μετά τη νίκη του στον Γύρο της Γαλλίας. Ο Κάβεντις ελπίζει να ανεβεί στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο όμνιουμ το οποίο θα πραγματοποιηθεί στις 14 και 15 Αυγούστου. Κατέλαβε την έκτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πίστας αλλά έδειξε σημάδια βελτίωσης σε πρόσφατο μίτινγκ στη Λιθουανία. «Είμαι εξαιρετικά χαρούμενος που θα πάω στο Ρίο. Έχω δουλέψει πολύ τον τελευταίο χρόνο και θέλω να κατακτήσω το χρυσό μετάλλιο γιατί έχω καταφέρει τα πάντα εκτός από αυτό», σχολίασε ο Ουίγκινς ο οποίος το επόμενο Σάββατο θα βρεθεί στη γραμμή εκκίνησης του 103ου Γύρου της Γαλλίας.