ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Κ23: Χάλκινο μετάλλιο η τετράκωπος των ανδρών!

Οι Λεωνίδας Παλαιοπάνος, Γιάννης Καλανδαρίδης, Ζήσης Μπουκουβάλας και Θανάσης Παλαιοπάνος στην πρώτη ομαδική τους παρουσία σε διεθνή διοργάνωση κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στην τετράκωπο των νέων ανδρών.

Με εξαίρεση το πλήρωμα από τη Ρουμανία που ήταν αρκετά μπροστά από νωρίς και κατέκτησε τον τίτλο, τα μετάλλια παίζονταν ανάμεσα στην Ιταλία, την Ελλάδα και την Ελβετία. Η Ελλάδα ήταν μέχρι τα μισά της κούρσας στη 2η θέση όμως οι Ιταλοί είχαν απόθεμα δυνάμεων στα τελευταία μέτρα και για πολύ λίγο απέσπασαν το αργυρό μετάλλιο, αφήνοντας τους Έλληνες στην τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Οι Καλανδαρίδης και Θανάσης Παλαιοπάνος είχαν κερδίσει πέρυσι για Γιάννενα το αργυρό στη δίκωπο και φέτος βρίσκονται και πάλι στο βάθρο με την τετράκωπο. Αν αυτή η σύνθεση στεριώσει ίσως η Ελλάδα να έχει βρει τους διαδόχους των Χρήστου, Παπαχρήστου, Τσίλη και Τζιάλα που το 2012 στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου είχαν κατακτήσει την 4η θέση στον τελικό της τετρακώπου. Είναι το 5ο μετάλλιο για τη χώρα μας στη διοργάνωση μετά τα δύο χρυσά των Αναστασιάδου και Κυρίδου, το αργυρό των Κυρίδου και Μπούρμπου και το χάλκινο του Παπακωνσταντίνου. Ακολουθούν τα αποτελέσματα του τελικού: