Ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων 2023: Κοντά στο μετάλλιο η Κοσμίδου (αποτελέσματα)

Το ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων στη Λεϊρία της Πορτογαλίας ολοκληρώθηκε με την Ουκρανία να αναδεικνύεται σε πρώτη δύναμη με τέσσερα χρυσά μετάλλια και τη Σταυρούλα Κοσμίδου να φτάνει πολύ κοντά στο μετάλλιο.

Πέντε ελληνικές συμμετοχές είχε το σημαντικό πρόγραμμα με την Κοσμίδου στη σφυροβολία των νέων γυναικών (Κ23) να απέχει μόλις πέντε εκατοστά απο το μετάλλιο. Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου και Σοφία Κεσσίδη βελτίωσαν τα φετινά τους ρεκόρ στη δισκοβολία, ενώ στη σφαιροβολία, Τάσος Λατιφλάρι και Οδυσσέας Μουζενίδης έμειναν στα 19 μέτρα.

Σφυροβολία γυναικών Κ23

Η Βαλέρια Ιβανένκ Κιρίλινα χάρισε άλλο ένα χρυσό μετάλλιο στην Ουκρανία. Με 65.51μ κέρδισε την πρώτη θέση με την Ιρλανδή Νίκολα Τούτχιλ να κάνει εθνικό ρεκόρ Κ23 με 64.44μ και να ακολουθεί στη 2η θέση. Η Σταυρούλα Κοσμίδου έχασε για 5 εκατοστά το χάλκινο μετάλλιο, ριχνοντας 62.74μ, έναντι 62.79μ της Ιταλίδας Ρακέλε Μόρι.

Δισκοβολία γυναικών Κ23

Στην τελευταία της βολή, η Λότα Φλάτουμε «έκλεψε» το χρυσό μετάλλιο από την Έμιλι Κόντε. Η Νορβηγίδα έριξε 56.54μ αφήνοντας δεύτερη την Ιταλίδα με 56.18μ. Η Σοφία Κεσσίδη με 50.44μ ολοκλήρωσε στην 8η θέση κάνοντας φετινό ρεκόρ καθώς είχε 50.04.

Σφαιροβολία ανδρών

Ο Ρόμαν Κοκόσκο χάρισε την Ουκρανία το τρίτο της χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση, σημειώνοντας την κορυφαία για φέτος επίδοση στην Ευρώπη με βολή στα 21.52μ. Ο Ζέιν Γουίρ δεν κατάφερε να επαναλάβει την εμφάνιση του ευρωπαϊκού κλειστού στίβου και με 20.98μ έχασε τον τίτλο που είχε κερδίσει πέρσι, ολοκληρώνοντας στην 3η θέση.
Το ελληνικό δίδυμο Τάσος Λατιφλάρι και Οδυσσέας Μουζενίδης έμειναν στην 16η και 17η θέση αντίστοιχα ρίχνοντας 19.00μ και 18.93μ

Δισκοβολία γυναικών

Με την κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο, η Σανίς Κραφτ (Γερμανία) ήταν η νικήτρια στη δισκοβολία των γυναικών ρίχνοντας 64.88μ. Η περσινή νικήτρια Ντέιζι Οσακούε (Ιταλία) έμεινε εκτός βάθρου με 60.66μ, όπως και η δεύτερη Λίζα Μπριξ Πέντερσεν (Δανία) που έμεινε 5η με 60.07μ.
Η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου βελτίωσε το φετινο της ρεκόρ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχοντας φετινό 58.54μ ολοκληρωσε τον αγώνα ρίχνοντας 58.70μ. Η σειρά των βολών της στο πρώτο γκρουπ ήταν 57.57 – 56.73 – 58.10 – 58.21 – 58.70 και 58.53. Με την επίδοση αυτή ολοκλήρωσε στην 8η θέση.

Ακοντισμός ανδρών

Χαμηλό το επίπεδο των αγώνων και στον ακοντισμό των ανδρών που φέτος η πρωτιά κρίθηκε κάτω από τα 80 μέτρα. Ο Λέαντρο Ράμος (Πορτογαλία) επικράτησε με 78.57μ μια επίδοση που θα τον έφερνε στην 7η θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του περασμένου καλοκαιριού.

Σφυροβολία γυναικών

Η περσινή νικήτρια Αλεξάντρα Ταβαρνιέ (Γαλλία) δεν είναι σε καλή κατάσταση (ολοκλήρωσε μόλις 9η με 68.10μ). Τη νίκη πήρε η Σάρα Φαντίνι (Ιταλία) που πέρσι ήταν 3η, ρίχνοντας την κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο με 73.26μ. Η Ιταλίδα που ήταν τρίτη και στο Μόναχο το περασμένο καλοκαίρι, άφησε δεύτερη την πρωταθλήτρια Ευρώπης Μπιάνκα Γκέλμπερ (Ρουμανία) που έρξε 71.52μ, ενώ η δευτεραθλήτρια Ευρώπης Έβα Ροζάνσκα (Πολωνία) έμεινε εκτός μεταλλίων, ολοκληρώνοντας στην 6η θέση με βολή στα 69.18μ.